Approximating small open economy models with neural network trained by genetic algorithm
Küçük açık ekonomi modellerinin genetik algoritma ile eğitilmiş sinirsel ağ ile yakınsanması
  1. Tez No: 220717
  2. Yazar: YEŞİM COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NEDİM ALEMDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez calışması, Stephanie Schmitt-Grohe ve Martin Uribe(2003)'un calışmışolduğu borç esnekligi olan faiz primini ve dışbükey portföy maliyetlerini içerenküçük açık ekonomik modellerini yakınsamak için doğrudan numerik bir çözümmetodu sunmaktadır. Yeni geliştirilmiş bu metod politika fonksiyonunu birincidereceden yakınsayan metod ile içsel değişkenlerin ikinci momentleri veetki tepkileri göz önüne alınarak karşılaştırılmıştır.Burada sunulan, genetikalgoritma-sinirsel ağ olarak adlandırılan metod, politika fonksiyonunu genetikalgoritma ile eğitilmiş yapay sinirsel ağlar ile parametrize etmektedir. Böylecebu numerik metod, birinci dereceden yakınsama tekniğinden farklı olarak amaçve politika fonksiyonlarının türevlerinin sürekliliğini ve varlığını gerektirmez.En önemlisi de, Genetik algoritmalar, olası küme üzerinde global arama yapmaimkanı veren evrimsel algoritmalar olduğundan, herhangi bir çözüm uzayındasağlıklı sonuçlar sunabilmektedir. Ayrıca, metodumuz, sadece modelin momentlerinideğil, en optimal yolu da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis work presents a direct numerical solution methodology to approximatethe small open economy models with debt elastic interest rate premiumand with convex portfolio adjustment cost, both studied by Stephanie Schmitt-Grohe and Martin Uribe(2003). This recent method is compared with the rstorderapproximation to the policy function from the aspect of second momentsof endogenous variables and their impulse responses. The proposed methodology,namely genetic algorithm-neural network (GA-NN), parameterizes thepolicy function with a feed-forward neural network that is trained by a geneticalgorithm. Thus, unlike the rst-order approximation, GA-NN does notrequire the continuity and the existence of derivatives of objective and policyfunctions. Importantly, since genetic algorithm is an evolutionary algorithmthat enables global search over the feasible set, it provides a robust result inany solution space. Also GA-NN method gives not only the moments of themodel but also the optimal path.