A passage to screen: Adapting E. M. Forster
Sinemaya bir geçit: E. M. Forster?ı uyarlama
- Tez No: 220731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ANDREAS TRESKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
This study aims to demonstrate the specific narrative and representational aspects of two very-well known adaptations based on English author E. M. Forster`s novels: A Passage to India and A Room with a View that challenge and reinterpret the motives of their source texts in conjunction with the issues and debates regarding the heritage film by displaying woman's sexuality.
Özet (Çeviri)
Bu çalışma geleneksel İngiliz heritage sinemasında önemli bir yere sahip olan E. M. Forster?ın A Passage to India ve A Room With a View romanlarının uyarlamalarını incelemektedir. Bu uyarlamalar kadın cinselliğini ön plana çıkararak kaynak romanları ve bağdaştırıldıkları İngiliz heritage sinemasının özelliklerini yeniden yorumlamamızı sağlar. Bunun yanı sıra bu uyarlamaların belirli temsili ve anlatımsal özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır.