Balance of power theory meets Al Qaeda: Dynamics of non-state actor balancing in postinternational politics
Güç dengesi teorisi El Kaide?yle karşı karşıya: Devlet-dışı aktör dengelemesinin postenternasyonal siyasetteki dinamikleri
  1. Tez No: 220752
  2. Yazar: AYTAÇ DENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEL AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Güç dengesi teorisini oluşturan çalışmaların çoğu güç dengesi dinamiklerinin sadece devletleri kapsadığını öne sürmektedir. Bu tez, devlet-dışı aktörlerin güç dengesinden hariç tutulmasının güç dengesi teorisinde önemli bir boşluk teşkil ettiğini iddia etmektedir. Bu boşluk, dünya siyasetinin yapısındaki ve dünya siyaseti içindeki aktörlükteki temel değişimleri farkedememekten kaynaklanmaktadır. Makro ve mikro düzeydeki bu değişimler sonucu, devlet-dışı aktörler devletleri dengelemek için hem güdülenmiş hem de yetkin hale gelmişlerdir. Bu tez El Kaide'nin Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı olan mücadelesini dengeleme davranışını örnekleyen bir olay incelemesi kapsamında değerlendirmektedir. El Kaide'nin söyleminin yakın plan incelemesi onun Amerika'yı dengelemek için güdülendiğini gösterirken, kullandığı mekanizmalar örgütün dengelemeye girişmekte yetkin olduğunu ispat etmektedir. Bu dengeleme hareketi sadece Amerika'nın gücünü zayıflatmamakta aynı zamanda dünya siyasetindeki küresel güç dağılımı dinamiklerinde de rol oynamaktadır. Kısaca, bu tez güç dengesi teorisindeki teorik ve empirik boşluğu doldurmaya yönelik bir çabanın ürünüdür. Güç dengesi teorisinin tam potansiyelinin gerçekleşmesinin ancak teori sınırlarının genişleyerek postenternasyonal dünya yapısını kapsaması ve teorinin devlet-dışı aktörlere açılmasıyla mümkün olacağı neticesine varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The bulk of studies on the balance of power, which constitutes balance of power theory, suggest that only states are involved in balance of power dynamics. This thesis maintains that exclusion of non-state actors (NSAs) from balance of power dynamics constitutes a significant gap in balance of power theory. This gap originates from a failure to notice fundamental changes in the structure of, and actorness in, world politics. As a result of these macro level and micro level changes, NSAs became both motivated and capable of balancing against states. This thesis evaluates Al Qaeda?s challenge against the United States as a case study of balancing behavior. A close examination of its discourse reveals that Al Qaeda is motivated to balance against America while mechanisms that it uses demonstrate that the organization is capable of engaging in such balancing. This balancing behavior has not only undermined American power but also appears to be playing a role in global power distribution dynamics in world politics. This thesis is, in short, an attempt to fill the theoretical and empirical gap that exists in balance of power theory. It concludes that the full potential of balance of power theory can be realized only by extending its boundaries to cover the postinternational world structure and thus opening it up to NSAs.