Human rights movement in Soviet Russia (1969-1980): ideas, norms and the state
Sovyet Rusya?da insan hakları hareketi (1969-1980): fikirler, normlar ve devlet
  1. Tez No: 220751
  2. Yazar: MELİH DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. HASAN ALİ KARASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, detant / yumuşama süreci (1969-1980) boyunca, Sovyet devleti ve Sovyet (Rus) muhalifleri arasındaki uyuşmazlığı vurgulamak suretiyle, esas olarak iç ve uluslararası olaylarda rasyonalistler ve politik realistler tarafından açıklanan devlet ve çıkarlarının baskınlığı karşısında, insan hakları fikrine ait uluslararası normları savunmanın zorluklarına ışık tutmaya çalışmaktadır. Sovyet Rusya'da önemli muhalif hareketler Kruşçev yönetimi döneminde (1956-1964) başladı. Fakat Sovyetler Birliği'nde insan hakları hareketi büyük ölçüde, normların ikili ilişkilerde daha önemli olduğu ve insan hakları fikrinin güç, hususi menfaatler ve anarşi üzerine kurulu rasyonel/realist açıklamalara karşı normatif bir itiraz kaynağını teşkil ettiği 1970'lerin uluslararası ortamından etkilendi. Bu bağlamda, insan haklarının uluslararasılaşması ile ilintili konstrüktivist bir bakış açısını benimsemenin birincil amacı Sovyet Rusya'da insan haklarının uluslararası norm ve prensiplerince beslenen muhalif hareketleri incelemektir. Böylelikle devlet içerisinde içsel ve uluslararası etkenler tarafından desteklenen muhalefet ve tepkiler, politika değişimleri, devamlılıkları ve açmazları ile uyumlu olarak anlaşılabilecektir. Sovyet devletinin bu eylemlere olan temel tepkisindeki dayanak noktası, ideoloji, önceden tanımlı prensipler ve devlet çıkarlarının bir birleşimi olarak yorumlanırken, bu tezin ana argümanı rasyonel/realist çizginin muhalifler ve insan hakları savunucuları üzerindeki devlet üstünlüğünü anlayabilmedeki açıklayıcı gücüne karşı çıkmayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to shed light on the difficulties of defending the international norms of the idea of human rights against the dominance of the state and its interests, which are explained essentially by the rationalists and the political realists in domestic and international affairs, by focusing the clash between the Soviet state and the Soviet (Russian) dissidents throughout the détente period (1969-1980). The history of prominent dissident activities in Soviet Russia began during the de-Stalinization period under the Khrushchev administration (1956-1964). However, the human rights movement in the Soviet Union was affected to a great extent by the international environment in 1970s during which time norms became more significant in bilateral relations, and human rights-idea began to constitute the source of a normative challenge to pure rationalist/realist explanations based on power, self-interest and anarchy. In this regard, the primary purpose of adopting a constructivist perspective regarding the internationalization of human rights is to analyze the dissidence activities nurtured by the international norms and principles of human rights in Soviet Russia. Thus, the impacts of oppositions and responses supported by domestic and international factors within the state can be understood congruent with the policy changes, continuities, and stalemates. While the Soviet state?s fundamental response to these activities is interpreted as an amalgam of ideology, a priori principles and state-interests, the main argument of this thesis does not challenge the explanatory power of the rationalist/realist line in comprehending the dominance of the state over the dissidents and human rights defenders.