An analysis of Turkish-Chinese (military) relations
Türkiye-Çin (askeri) ilişkilerinin bir analizi
  1. Tez No: 220753
  2. Yazar: EYÜP ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma iç içe geçmiş iki amacı gerçekleştirmeye yöneliktir. İlk olarak, iki ülke arasındaki askeri ilişkileri incelemekte kullanılan geleneksel analitik çerçeveye bir alternatif olarak yeni bir analitik çerçeve ortaya koymaktadır. Bu yeni analitik çerçeve, bir devletin askeri ilişkilerinin bütününün konularına göre dört ayrı kategoriye bölünmesi ile tasarlanmıştır. Bu çalışma, Türkiye ile Çin arasındaki askeri ilişkileri ortaya konan yeni analitik çerçeve dahilinde irdelemektedir. Böylece bu çalışma ortaya konan yeni analitik çerçevenin geçerliliğini gösterme iddiasındadır. İkinci olarak, bu çalışma daha çok Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye ile Çin arasında gelişen ilişkilerin kapsamlı bir incelemesini ortaya koymaktadır. Buradaki temel sav, iki devlet arasındaki ilişkilerin iki ülke siyasetçileri ve akademisyenlerince öngörülen ve hedeflenen seviyeye ulaşmaktan uzak olduğudur. Bu çalışmada, Türkiye ile Çin arasındaki siyasi, ekonomik, askeri ve sosyal ve kültürel ilişkilerin gelişimini engelleyen sebepler ayrı ve müteselsil bölümlerde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has two intertwined objectives. First, this study propounds an analytical framework for the analysis of a state?s military relations as an alternative to the analytical framework traditionally employed. The new analytical framework is devised by segregating the entirety of a state?s foreign military relations into four categories according to their distinctive subject matters. As a case study, this study scrutinizes Turkish-Chinese military relations within the analytical framework propounded, and by doing so, it purports to display the validity of the new analytical framework. Second, this study makes an inclusive examination of bilateral relations between Turkey and China, mainly in the post Cold War era. It contends that Turkish-Chinese relations have yet to develop to levels envisaged and aimed at by policymakers and scholars from the two sides. It probes the causes that have thus far hindered the development of political, economic, military, and social and cultural relations between Turkey and China in separate and consecutive sections.