The impact of the European Union-Russia relations on creating a common EU energy policy
Avrupa Birliği-Rusya ilişkilerinin Avrupa Birliği ortak enerji politikası oluşturulmasına etkisi
- Tez No: 220755
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin beş önemli üye ülkesi olan Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya ve Avusturya'nın enerji ihtiyaçlarını karşılamakta Rusya'yla olan iki yönlü ilişkilerini anlamayı ve Rusya'yla enerji alanındaki bu ilişkilerin, Avrupa Birliği'nde ortak bir enerji politikası oluşturma sürecini nasıl etkilediğini keşfetmeyi, iki bütünleşme teorisinin ışığı altında hedefler: hükümetlerarası ve liberal hükümetlerarası kuram. Bu çalışma, enerjinin Rus dış politikasındaki önemli rolünü, Avrupa Birliği enerji politikasını, Rusya ve Avrupa Birliği arasındaki enerji diyalogunu, beş üyenin enerji görünümlerini, Avrupa Birliği ile ortak noktada birleşen veya farklı çıkarlarını ayrı ayrı inceler. Bu çalışma üç ana sonuca ulaşmaktadır. Beş üye ülkenin ulusal çıkarlarının nasıl şekillendiği, rekabetçi enerji iç pazarı ve Avrupa Birliği ortak enerji politikası oluşturulurken bu ulusal çıkarların hükümetlerarası pazarlıkları veya devletler arası görüşmeleri ne oranda etkilediği, son olarak bu pazarlıkların sonucunun Avrupa Birliği ortak enerji politikası amacını destekleyip desteklemediği tartışılmıştır. Öncelikle, beş üye ülkenin ulusal çıkarlarının `konu-özellikli' ekonomik çıkarlar doğrultusunda şekillendiği sonucuna varır. Daha sonra, bu ülkelerin ulusal çıkarlarının rekabetçi enerji iç pazarı ve Avrupa Birliği ortak enerji politikası oluşturulması üzerinde önemli bir etkisi olduğuna ulaşır. Son olarak, bu ülkelerin Avrupa Birliği elektrik ve gaz sektörlerinin özelleştirilmesi üzerine farklı ve çeşitli tercihlerinin, Rusya ile farklı seviyedeki ilişkilerinin Avrupa Birliği ortak enerji politikası oluşturulmasını etkilediği sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the bilateral relations of five key member states of the European Union, namely Germany, the United Kingdom, France, Italy and Austria, with Russia in supplying their energy need and to discover how these relations with Russia in energy affect the EU policy making process in creating a common energy policy in the light of two theories of European integration: intergovernmentalism and liberal intergovernmentalism. In this study, the significant role of energy in Russian foreign policy, the energy policy of the EU, the EU-Russia dialogue on energy, the energy outlooks of five key member states of the EU, and their convergent or divergent interests with the EU separately are examined. The thesis reaches three main conclusions on how the national preferences of five key member states are formed, to what extent these preferences affect intergovernmental bargaining or interstate negotiations on creating a competitive internal energy market and a common EU energy policy, and whether the result of this bargaining process is in favour or against the goal of EU to achieve a common energy policy. First, the national preferences of five key member states are driven by issue-specific economic interests. Second, national preferences of these states have a considerable impact on their decisions on creating a competitive internal energy market and a common EU energy policy. Finally, diverse and plural interests of these states on the liberalisation of EU electricity and gas sectors and their relations with Russia to differing degrees had an impact on EU policy making process in achieving a common EU energy policy.