Corporate social responsibility in Baku-Tbilisi-Ceyhan Project and community investment projects
Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi ve toplumsal yatırım projelerinde şirketlerin sosyal sorumluluğu uygulaması
- Tez No: 220756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. PINAR İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez, Bakü-Tiflis-Ceyhan projesinde ve bunun bir parçası olarak Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'de başlatılan Toplumsal Yatırım Projelerinde (TYP) Şirketlerin Sosyal Sorumluluğu (ŞSS) uygulamasını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bunu, ŞSS'ye var olan yaklaşımlardan yola çıkarak, yani ŞSS'ye sosyo-bilişsel oluşum, sosyal fonksiyon ve güç ilişkisi olarak bakan yaklaşımların bileşimi şeklinde bakarak yapmaktadır. Özellikle, Türkiye'de Ardahan, Kars ve Erzincan/Gümüşhane illerinde halen devam etmekte olan Toplumsal Yatırım Projelerinde ŞSS uygulaması üzerinde durmaktadır. Toplumsal Yatırım Projelerinde uygulanan ŞSS'yi değerlendirirken, aynı zamanda bu projelerin proje bölgelerindeki insani kalkınmaya, dolayısıyla da enerji güvenliğine katkısını değerlendirmeye çalışmaktadır. Sadece arz güvenliği yerine, tüm küresel enerji altyapı güvenliğinin hayati hale geldiği yeni bir enerji güvenliği anlayışı çerçevesinde proje bölgelerindeki insani kalkınmanın geliştirilmesi adına şirketlerin sorumlulukları üzerine vurgu yapmaktadır. Aynı şekilde, ekonomik kalkınma adına kaygıların kalkınma gündemine hakim olduğu önceki kalkınma modelleri yerine, enerji güvenliği ve insani kalkınma için katılımcı toplumsal kalkınma modeli önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Corporate Social Responsibility (CSR) implementation in Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Project and Community Investment Projects (CIPs), the latter having been initiated as part of BTC project in Azerbaijan, Georgia and Turkey. It does so by conceptualizing the CSR implementation with extant approaches to CSR, namely as a combination of CSR as a socio-cognitive construction, CSR as a social function and CSR as a power relationship. It specifically focuses upon the CSR implementation in CIPs being underway in Ardahan, Kars and Erzincan/Gümüşhane provinces in Turkey. While assessing the CSR implementation in the Community Investment Projects, it focuses on their contribution to human development in project regions and, consequently, to energy security. Within the framework of new energy security paradigm in which security of the whole global energy infrastructure has become vital instead of a mere supply security, it puts an emphasis on corporations? responsibilities for improving human development in project regions. Similarly, instead of earlier development models in which concerns about economic development dominate the development agenda, a participatory community development model is being suggested for energy security and human development.