Same situation, different terminus: Lessons regarding relations between Turkey and Greece and South Korea and Japan from 1948 to 1965
Aynı durum, farklı son: 1948'den 1965'e kadar Türkiye-Yunanistan ve Güney Kore-Japonya ilişkilerinden çıkarılabilecek dersler
- Tez No: 220758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİL SEVDA ŞATANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
1948 yılında, Türkiye-Yunanistan ve Güney Kore-Japonya ilişkileri, tarihsel bir ulusal düşmanlık, komünizmin tehdit algılaması, ve ABD ile stratejik muttefiklik ilişkileri açısından benzer konumda olmuştur. 1965 yılında, Uzakdoğu'daki iki ülkenin durumu barışçıl bir konuma ulaşmışken, Akdeniz'deki iki ülkenin ilişkileri karşılıklı uyuşmazlık sebebiyle gitgide gerginleşmiştir. Bu tezin amacı bu iki bölgedeki ülkelerin ilişkilerinin ne sebeple aynı konumdan farklı durumlara geldiğini kuramsal ve tarihsel bir analiz aracılığıyla ortaya çıkarmaktır. ABD bu iki bölgede önem verdiği devletler olan Turkiye-Yunanistan ve Güney Kore-Japonya ilişkilerini geliştirmek için kullandığı iki farklı stratejiyi ?kurumcu? ve ?karşılıklı ekonomik bağımlılık? okulları aracılığıyla incelemektedir. Akdeniz durum çalışması NATO'nun, Uzakdoğu durum çalışması ise karşılıklı ticaretin uyuşmazlık üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu çalışmalar aracılığıyla tezde iki husus vurgulanmaktadır. İlk olarak, uyuşmazlığı diyadik düzeyde önlemede, ticaret ve karşılıklı ekonomik bağımlılık, NATO'nun bağlayıcılığından daha başarılı olmaktadır. İkinci olarak, iki taraflı ilişkilerin normalleşmesinde tarihi düşmanlıkları yok etmek ve barışı sağlamak için çok yanlı ilişkilerden faydalanılmalıdır
Özet (Çeviri)
In 1948, Turkey-Greece and South Korea-Japan relations were in similar situations of a historical national animosity, perception of communist threat, and strategic interests of an alliance with the U.S. In 1965, whereas the North Eastern case came to a `more peaceful? convergence, the Mediterranean case reached `a conflictual type? of divergence. The aim of this thesis is to reveal the reason, comparing the two American solutions, which employed two theories, namely, institutionalism and economic interdependence: NATO in the Mediterranean case and bilateral trade in the North Eastern one. Through the use of theoretical and historical/empirical approach, this thesis highlights two findings: (1) in dyadic level of conflict, an economic solution was more successful than the NATO solution, and (2) the formation of direct bilateral relations was easier to eliminate historical enmity and establish peace than multilateral ones. I conclude that bilateral economic interdependence is far more effective in building peaceful relations between states compared to multilateral institutionalism.