Milli Eğitim Bakanlığı Demokrasi ve İnsan Hakları Eğitim Programının değerlendirmesi
The evaluation of the Ministery of National Educations Human Rights and Democratic Education Program
  1. Tez No: 220776
  2. Yazar: GÜLŞAH NAZMİYE KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Davranısların değisimini sağlayan eğitim ve gelisim, öğretmenlerin performanslarını gelistirmek için mevcut is kosuları gereği çerçevesinde önemli olmaktadır. Öğretmenlerin davranıs, bilgi ve becerilerinin tümü gelistirilebilir. Birçok gelisim öğretmenlerin is davranısında değisim sağlayabilir, böylece daha iyi performans ve sonuç üretilebilir. Kaliteli öğretmen yetistirme, hizmet öncesi eğitimle baslayıp yasam boyu devam eden bir eğitim süreci ile olanaklıdır. Arastırmanın genel amacı Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet içi Eğitim Dairesi Baskanlığı tarafından 5-16 Mart tarihinde Mersin, 16-27 Nisan 2007 tarihinde Van Hizmet ?çi Eğitim Enstitüsü'nde düzenlenen ??nsan Hakları ve Demokrasi Eğitimi Formatörlük Kursu? konulu hizmet içi eğitim programının amaç ve içerik, eğiticilerin sunusu, ortam, süre ve konaklama bakımlarından değerlendirilmesidir. Arastırmada genel tarama modeli kullanılmıstır. Arastırmada, katılımcıların bireysel özelliklerini belirlemek için 5 sorudan olusan bir form ve programla ilgili görüslerini tanımlamak için 22 sorudan olusan bir anket hazırlanmıstır. Arastırmacı tarafından gelistirilen anket formları toplam 137 katılımcıya uygulanmıstır. Anketlerden elde edilen veriler aritmetik ortalama, yüzde, standart sapma, t-testi, ANOVA ve LSD testi gibi teknikler kullanılarak analiz edilmistir. Arastırma sonucunda, katılımcıların büyük bir çoğunluğu programın amaç ve içeriği, eğiticilerin sunusu, eğitim ortamı ve eğitimin süresine iliskin olumlu görüslere sahip olduğu, konaklamaya iliskin görüslerinin ise orta düzeyde olduğu bulunmustur. Katılımcıların yer değiskenine göre eğitim programına iliskin görüslerinde; Mersin ve Van'da gerçeklestirilen eğitim programları arasında amaç-içerik, eğiticilerin sunusu ve konaklama arasında fark olduğu, eğitim ortamı ve süre arasında anlamlı bir fark olmadığı gözlenmektedir. Katılımcıların cinsiyet değiskeni ve yas değiskenine göre eğitim programına iliskin görüsleri arasında istatistiksel bakımdan anlamlı bir fark bulunamamıstır. Kıdem değiskenine göre eğitim programına iliskin görüslerinde; eğiticilerin sunusu, eğitim ortamı ve süre boyutunda istatistiksel bakımdan anlamlı bir fark bulunmamasına karsın; eğitim programının amaç-içerik ve konaklama boyutunda anlamlı bir fark ortaya çıkmıstır. Anahtar Kelimeler : Hizmet ?çi Eğitim, Program Değerlendirme, Eğitim Programı
Özet (Çeviri)
Training and development which are about changing behaviour can be important in improving the performance of teachers in their jobs as they now exist. Attitudes, knowledge, and skills can be all improved. Such improvement can change the job behaviour of teachers, thus producing beter performance and results. Educating more qualified teachers starts with before in-service training and can be provided by continuing with long-life training process. The main objective of this study is to evaluate the target and content, the trainers? presentation, the environment, the period and the accommodation of the in-service training programs called ?Human Rights and Democratic Education For Trainers? which were taken place at In-Service Training Institute in Mersin on 5-16 March and at In-Service Training Institute in Van on April 16th-27th, 2007 by the Ministry of National Education?s Department of In-Service Education-Office. The survey-type was used in this study. In order to obtain data on individual demographic characteristics of the participants a 5-question-form and in order to identify participants? opinions about the programs a 38-question questionnaire was used. The question-form and questionnaire which are developed by the researcher were administered to whole a 137-participant. The data obtained was analyzed via some statistical techniques such as mean, percentage, standart deviation, t-test, ANOVA and LSD test. The data revealed that although the majority of participants have the positive opinions according to the fields of the target and content, the trainers and presentation, the training environment and the training period, their opinions about the accomodation are found out at average level. According to the location variables of the programs, there is a relation between the in-service training programs in Mersin and the in-service program in Van in the fields of the target and content, the trainers? presentation and the accommodation but there is not a relation between the both locations in the fields of the training environment and the training period. It is seen that there is no significant difference in terms of the participants? opinions of the training programs according to the gender and age variables. According to the variable of seniority, in although there is not a statistical difference between the participants? opinions of the training programs according to the fields of the trainers? presentation, the training environment and the training period, there is a signifcant difference in termes of the target-content and the accommodation. Keywords : Inservice-training, Program Evaluation, Training Program.