Usability and user acceptance of web site of Turkish social security institutions
Türk sosyal güvenlik kurumlarının web sitelerinin kullanılabilirliği ve kullanıcı kabulü
  1. Tez No: 220782
  2. Yazar: ZERRİN ÖNDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalısma birer e-devlet uygulaması olan Türk Sosyal Güvenlik Kurumlarının (SSK, Emekli Sandıgı, Bag-Kur) ag sitelerinin Kullanılabilirligi ve Kullanıcı Kabulünü kullanılabilirlik degerlendirmesi yöntemini kullanarak arastırmaktadır. Çalısmanın örneklemini bu üç sosyal güvenlik kurumundan birine dahil ve farklı yas, egitim düzeyi, meslek ve bilgisayar becerilerine sahip 45 yetiskin olusturmaktadır. Bu çalısma iki kısımdan olusmaktadır. Birinci kısımda katılımcılar sosyal güvenlik kurumunun ag sitesinde serbest olarak gezmis, ikinci kısımda ise katılımcıya ag sitesinde yapması için dört ayrı görev verilmistir. Kullanılabilirlik çalısması her katılımcıyla birebir yürütülmüstür. Bu kısımda arastırmacı bir gözlem formu doldurmustur. Katılımcıların ag sitesindeki tüm islemleri ve sesleri kaydedilmistir. Katılımcılar görevleri tamamladıktan sonra veri toplama araçlarını doldurmuslardır. Bu çalısmada ag sitelerinin kullanılabilirligini degerlendirmek için arastırmacı tarafından gelistirilen Kullanılabilirlik Testi, katılımcıların ag siteleriyle ilgili yararlılık ve kullanım kolaylıgı algılarını ölçmek için Davis (1989)'in gelistirdigi özgün formdan arastırmacı tarafından uyarlanan Teknoloji Kabul Ölçegi, göreve özel kullanılabilirligi degerlendirmek için Lewis (1991)'in gelistirdigi özgün formdan arastırmacı tarafından uyarlanan Senaryo Sonrası Anketi (SSA), katılımcıların ag sitesindeki islemlerini kaydetmek için arastırmacı tarafından gelistirilen Gözlem Formu ve katılımcıların kisisel bilgileri ve bilgisayar kullanımları hakkında bilgi toplamak için Demografik Bilgiler ve Bilgisayar Deneyim Formu kullanılmıstır. Veri analizleri sonucunda Kullanılabilirlik ve Kullanıcı Kabulü arasında anlamlı bir iliski bulunmustur. Ayrıca bulgular cinsiyetin Kullanılabilirlik ve Kullanıcı Kabulü üzerinde bir etkisi olmadıgını göstermistir. Bunun aksine egitim seviyesinin SSA Görev 1'in ölçtügü kullanılabilirlik üzerinde etkisinin oldugu görülmüstür. Ag sitelerinin kullanımı Ögrenilebilirlik, Doyum, Hata, Kullanılabilirlik, Algılanan Yararlılık, Algılanan Kullanım Kolaylıgı, SSA Görev 1 ve SSA Görev 2' nin ölçtügü kullanılabilirlik üzerinde etkili olmustur. Sonuçlar bilgisayar deneyiminin SSA Görev 1, SSA Görev 2, SSA Görev 3, SSA Görev 4 (çalısanlar için) ün ölçtügü kullanılabilirlik puanlarına etki ettigini göstermistir. Internet deneyimi ise SSA Görev 1 ve SSA Görev 2' nin ölçtügü kullanılabilirlik üzerinde etkili olmustur. Günlük bilgisayar kullanımının SSA Görev 1 ve SSA Görev 4 (çalısanlar için) ün ölçtügü kullanılabilirlik üzerinde etkisinin oldugu görülmüstür. Günlük Internet kullanımı ise Ögrenilebilirlik, Etkinlik, Kullanılabilirlik, SSA Görev 1, SSA Görev 2, SSA Görev 3 ve SSA Görev 4 (çalısanlar için) ün ölçtügü kullanılabilirlige etki etmistir. Ayrıca, gözlem formu verilerinin analizi katılımcıların ag sitesindeki tüm islemleri ve karsılastıkları problemler hakkında ayrıntılı bilgi saglamıstır. Arastırma bulguları ısıgında, Kullanılabilirligin e-devlet hizmetlerinin daha genis kitlelere ulastırılmasında önemli bir faktör oldugu sonucuna ulasılmıstır. Çalısma, edevlet ag sitesi yöneticilerinin bu hizmetlerin tasarımına yönelik kararlar alırken Kullanılabilirlik faktörünü dikkate almalarının gerekli oldugunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
The current study examined the usability features of web site of Turkish Social Security Institutions (SSK, Emekli Sandıgı, and Bag-Kur) and individual acceptance of these e-government applications, utilizing usability evaluation method. The participants were 45 adults who are members these social security institutions, and their ages, education levels, occupations and computer skills varied. The usability study was conducted with each participant individually. It consisted of two sections. In the first section, the participants were allowed to move around web site of the social security institution and in the second section, four tasks were given them to complete. During the second section, the researcher filled an observation form. The participants? all operations on the computer and voices were recorded. After completion of the tasks, the participants were given the instruments. The instruments were Usability Test developed by the researcher to evaluate usability of web sites, Technology Acceptance Tool adapted from the original form developed by Davis (1989) to measure users? perceptions of usefulness and ease of use of web sites, After Scenario Questionnaire adapted from original form developed by Lewis (1991) to evaluate task specific usability of web sites, an Observation Form developed by the researcher to record the participants? operations on the web site and a Demographic Information and Computer Experience form to gather information about the participants? personal information and computer usage. The data analysis revealed that there is a significant relationship between Usability and Acceptance of the web sites. Also the results showed that genders of the participants do not have effect on Usability and Acceptance scores. On the other hand the participants? education level has a significant effect on their ASQ Task 1 scores. User Experience in using web sites has a significant effect on Learnability, Satisfaction, Errors, Usability, Perceived Usefulness, Perceived Ease of Use, ASQ Task 1 and ASQ Task 2. Further, users? computer experience has a significant effect on ASQ Task 1, ASQ Task 3, ASQ Task 4 for employee scores. Further Internet experience has a significant effect on ASQ Task 1 and ASQ Task 2 scores. Daily computer usage has a significant effect on ASQ Task 1 and ASQ Task 4 for employee scores and daily internet usage has effect on Learnability, Efficiency, Usability, ASQ Task 1, ASQ Task 2, ASQ Task 3, and ASQ Task 4 for employee scores. The observation form analysis revealed detailed information about subjects? operations and problems in web sites. In the light of the results, usability is an important factor to make e-government services accessible for wide range of people. Administrators of e-government web sites should take into account the role of usability when making desing decision for these services.