Militarized medical discourse on homosexuality and hegemonic masculinity in Turkey
Eşcinsellik üzerine askeri-tıbbi söylem ve hegemonik erkeksilik
- Tez No: 220783
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELTEM AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, askerlik hizmetindeki?normal? bedenlerin üretimi ile askerı tıbbi soylem tarafından kadınsılaştırılmıs ?eşcinsel? bedenlerin üretimi arasındaki ilişkiyi anlayabilmek için gey erkeklerin girdiği tıbbi kontrolleri ve bürokratik süreçleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Eşcinsellerin askerlik hizmetinden dışlanmasını geniş bir bağlama oturtur ve mevcut siyasi ve toplumsal cinsiyet rejiminde ?egemen? ulusal erkek bedenlerın üretimini ayrıntılandırır. Bu rejim escinsel erkeklerin ve kadınların bedenlerinde temsil edilen belirli kadınsılık biçimlerinin dışlanmasına ve üretimine dayanır. Bu ?uygunsuz? bedenlerin üretimi sayesinde erkeksiliğin bir biçimi normalleşir ve hegemonize olur, ve orduTurkiye'de toplumsal cinsiyet ve cinsel farkların üretildigi bir kurum olma özelliğini sürdürür. ?Erkeksi?/?kadınsı? ikiliği ve ?eşcinsel? stereotipi analitik araçlar olarak ele alınarak, erkekler arası bağın dinamikleri ile tıbbi kontrollerde kadınsılığın/eşcinselliğin üretiminde kullanılan teknolojilerin ve prosedurlerin yapısal ilişkisi incelenmektedir. Bu üretim sayesinde, gey erkekler ?eşcinsel? kimliğine bağlanmış, ordu düzenini tehdit edebilecek eşcinsel bedenlerden ?arınılmış? ve ordunun ?gerçek? erkeklerden oluşmuş imgesi korunmuş olur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the militarized medical inspections and the bureaucratic procedures underwent by gay men, who ask to be exempt from military service, in order to understand the relationship between the production of ?homosexual? bodies that are feminized in the militarized medical discourse and that of ?normal? bodies in military service. It posits the question of the exclusion of gay men from military service in a broader context and elaborates on the production of national male bodies as ?sovereigns? in the current political and gender regime. This regime requires the production and exclusion of specific forms of femininity, which are assumed to be embodied in the ?ineligible? bodies of women and gay men. In this way, a certain form of masculinity is normalized and hegemonized, and the military remains one of the main institutions generating gender and sexual differences in Turkey. By conceptualizing ?masculine/feminine? binary opposition and stereotype of the ?homosexual? as analytical tools, the structural relationship between the dynamics of male homosocial bonding and technologies and procedures used in the medical inspections in the production of a particular femininity/homosexuality is scrutinized. Gay men are attached to the identity of ?homosexual? and by ?purifying? the army from homosexuals who can threaten the order, the military can preserve its appearance as a community composed of ?real? men.