Historiographic metafiction in postcolonial literature: Foe, wide sargasso sea and midnight's children
Sömürge sonrası yazında tarihyazımsal üstkurmaca: Düşman, geniş bir deniz ve geceyarısı çocukları
- Tez No: 220790
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ TARBA CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu yüksek lisans tezi sömürge sonrası yazında tarihyazımsal üstkurmacanın kullanımını incelemeyi amaçlamaktadır. Geçmişin imgesel olarak (yeniden) kurgulanması, ezilenleri ve sömürülenleri merkeze oturtan alternatif öykülerin/tarihlerin anlatılmasına olanak sağlamaktadır. Birincil kaynakların ? John Maxwell Coetzee'nin Düşman, Jean Rhys'in Geniş Bir Deniz ve Salman Rushdie'nin Geceyarısı Çocukları adlı eserleri? incelenmesi, ezilenlerin/sömürülenlerin temsil imkânı bulabileceği ve otoritelerini kurabileceği ?yeni bir ses? olasılığını ortaya çıkarmaktadır. Temsiliyet konusu ve anlatıcı sesler arasındaki mücadele metinlerin incelenmesi sırasında ele alınan ana noktaları oluşturmaktadır. Bu ana noktalar aracılığıyla ?Kim kimi temsil eder??, ?Kim kimi temsil edebilir?? ve ? `Yeni bir ses' yaratmak gerçekten mümkün mü?? gibi soruların cevapları aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
This M.A. thesis aims to scrutinize the use of historiographic metafiction in postcolonial literature. The imaginative (re)construction of the past provides the opportunity to tell alternate stories/histories which place the oppressed and the colonized in the center rather than the margin. The examination of the primary sources, Foe by John Maxwell Coetzee, Wide Sargasso Sea by Jean Rhys and Midnight?s Children by Salman Rushdie, raises the possibility of a ?new voice? which will enable the oppressed/the colonized to represent himself and establish his authority. The issue of representation and the struggle over the narrative voice(s) form the focal points for the examination of texts. Through these media, the answers for the questions ?who represents whom??, ?who can represent whom?? and ?is it really possible to create a `new voice??? are searched.