A postcolonial approach to historiographic metafiction: Julian Barnes' Arthur and George, Toni Morrison's Beloved, and Peter Carey's Jack Maggs
Julian Barnes'ın Arthur ve George, Toni Morrison'un Beloved ve Peter Carey'in Jack Maggs tarihsel üstkurmacalarına postkolonyal bir yaklaşım
  1. Tez No: 879632
  2. Yazar: MURAT KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİTH ISMAEL TURKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma Toni Morrison'ın Beloved, Peter Carey'nin Jack Maggs ve Julian Barnes'in Arthur ve George adlı romanlarını, sömürgecilik sonrası çalışmalar ışığında tarihsel üstkurmaca olarak analiz ediyor. Tez, bu tarihsel romanların tarihin nesnelliğini sorgulamayı ve sömürülenlerin sesinin duyulabileceği alternatif kurgusal dünyalar sunmayı amaçladığını öne sürüyor. Bu çalışmada Morrison, Carey ve Barnes'in romanları, Linda Hutcheon'un tarihsel üstkurmaca kategorisinde yer alıyor. Bu tarihsel romanlar, tarihin nesnel doğasını sorgulamak ve kolonileşenlerin seslerini duyabileceği alternatif kurgusal evrenler sağlamak amacıyla yazılmıştır. Ayrıca, çalışma post-yapısal teoriler, sömürgecilik sonrası, postmodernizm ve tarih üzerine odaklanıyor, çünkü tarihsel üstkurmaca bu alanlar tarafından büyük ölçüde etkilendi. Bu araştırma yardımıyla, bu yeniden yazılanların daha önceki açıklamaları sorgulamak ve yeni görüşlere ses vermek için kullandıkları stratejileri anlayabiliriz. Çalışma, bu tarihsel romanların tarihin nesnelliğini sorgulamalarını ve okuyuculara sömürgeleştirilen insanları seslerinin duyulduğu alternatif kurgusal dünyaları nasıl sağladıklarını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This study analyses Toni Morrison's Beloved, Peter Carey's Jack Maggs, and Julian Barnes' Arthur and George as historiographic metafiction in the light of postcolonial studies. The thesis suggests that these historical novels aim to question the objectivity of history and offer alternative fictive worlds in which the voice of the colonized can be heard. This study puts the novels of Morrison, Carey, and Barnes in the category of historiographic metafiction, as Linda Hutcheon calls it. These historical novels are written with the intention of calling into question the objective nature of history and providing alternative fictional universes in which the voices of those who have been colonized may be heard. Also, the study is going to focus on poststructuralist theories, postcolonialism, postmodernism, and history, as historiographic metafiction has been highly affected by these fields. With the help of this research, one can get an understanding of the strategies that these rewritings adopt in order to call into question earlier representations and give voice to new viewpoints. The dissertation shows how these historical novels call into question the objectivity of history and t provide readers with alternative fictional worlds in which the voice of those who have been colonized are heard.