Postmodernist historical novels: Jeanette Winterson's and Salman Rushdie's novels as historiographic metafictions
Postmodern tarih romanı: Jeanette Winterson?ın ve Salman Rushdie?nin romanlarının tarih-yazımcı üstkurgu olarak incelenmesi
  1. Tez No: 250779
  2. Yazar: MUSTAFA KIRCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL İÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezin amacı İngiliz edebiyatında ?tarih yazımcı meta-roman (üstkurgu)? olarak da adlandırılan postmodern tarih romanlarını, içerdikleri tarihi olayları ve kayıtları çarpıtarak farklı seslere ve alternatif çoğul tarihlere izin vermeleri açısından incelemektir. Jeanette Winterson'ın The Passion (Tutku) ve Sexing the Cherry (Vişnenin Cinsiyeti) adlı romanları ile Salman Rushdie'nin Midnight's Children (Geceyarısı Çocukları) ve Shame (Utanç) adlı eserleri incelemenin konusunu oluşturur. Tarih yazımcı meta-romanların, tarihi gerçekleri çarpıtarak ve onları romanların farklı bağlamlarında yeniden yazarak kolonilerde sömürülenler, azınlıklar, kadınlar ve benzeri marjinal grupların sessiz tarihlerini ön plana çıkardığı bu tezle iddia edilir. Bu tez savlarını postmodern tarih kuramına dayandırarak, tarih yazımının geçmiş olayları sadece yansıtmakla kalmayıp, aynı zamanda bir anlamlandırma sistemi olduğu için geçmiş olaylara anlam yüklediğini ve böylece tarihi olayları tarihi ?gerçeklere? dönüştürdüğünü öne sürer. Tarih yazımı, tarihi gerçekleri oluştururken ideolojik sebeplerden belli geçmiş olayları seçerken diğerlerini yok sayar. Bu da kaçınılmaz olarak bizi marjinal grupların tarih yazma sürecinde göz ardı edildiği gerçeğine götürür. Bu yüzden tarih, egemen düşünceyi yansıtan tek-sesli bir söylem olarak kabul edilir. Bu tez, tarih yazımcı meta-romanları tarihi gerçekleri bozma yoluyla egemen sesin kırılmaya uğradığı ve baskılanmış diğer seslere imkan veren çok-sesli bir söylem olarak inceler. Bununla birlikte, romanların kendisini incelerken kırılmanın ve çok sesliliğin varlığını gösterebilmek için romanlardaki metinlerarası ilişkiyi, yazım sürecinin kurgusallığının farkındalığını, kronolojik olmayan anlatımı ve parodiyi ön plana çıkararak üstkurgu öğelerini çalışır. Sonuç olarak, tarih yazımcı meta-romanın öteki tarihlerin de seslendirilebildiği bir yazın türü olduğu ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to study postmodern historical novels, which are labeled ?historiographic metafictions? (Hutcheon 1989: 92), in terms of their allowing for different voices and alternative, plural histories by subverting the historical documents and events that they refer to. The study analyzes texts from feminist and postcolonial literature, Jeanette Winterson?s The Passion and Sexing the Cherry, and Salman Rushdie?s Midnight?s Children and Shame as examples in which the transgression of boundaries between fact and fiction is achieved. Basing its arguments on postmodern understanding of history, the thesis puts forward that historiography not only represents past events but it also gives meaning to them, as it is a signifying system, and turns historical events into historical facts. Historiography, while constructing historical facts, singles out certain past events while omitting others, for ideological reasons. This inevitably leads to the fact that marginalized groups are denied an official voice by hegemonic ideologies. Therefore, history is regarded as monologic, representing the dominant discourse. The thesis will analyze four novels by Winterson and Rushdie as double-voiced discourses where the dominant voice of history is refracted through subversion and gives way to other voices that have been suppressed. While analyzing the novels themselves, the thesis will look for the metafictional elements of the texts, stressing self-reflexivity, non-linear narrative, and parodic intention to pinpoint the refraction and the co-existence of plural voices. As a result, historiographic metafiction is proved to be a liberating genre, for feminist and postcolonial writers, that enables other histories to be verbalized.