Sexula margins: A study on an ethnography of 'the state' and women sex workers in İstanbul
Cinsel kıyılar: 'Devlet' ve İstanbul'daki kadın seks işçileri üzerine etngrafik bir çalışma
  1. Tez No: 220799
  2. Yazar: ASLI ZENGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZAN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, devletin düzenleyici işlevleriyle kadın seks işçileri arasındaki ilişkiye bakarak, devletin cinsel kıyılarının nasıl oluştuğunu açıklamayı hedeflemektedir. Bu çalışmadaki en önemli nokta devletin mevcudiyetini bu kıyılarda nasıl erkek olarak kurduğudur. Tüm bunları açıklamak için, kayıtlı ve kayıtsız fuhuşla ilgili düzenlemeler, disiplin mekanizmaları ve çeşitli pratiklerin karşılaştırması yapılmıştır. Sessizlik, mekan ve şiddet analitik kavramlar olarak ele alınarak, devletin bu kıyılardaki belirli bir performans biçimi araştırılmaktadır. Bu bağlamda, hem kayıtlı hem de kayıtsız çalışan kadınlar sürekli olarak istisnai öznelere dönüştürülürken, aynı zamanda bu kadınların devletin ve toplumun kıyılarına sürgün edilme biçimleri, iki farklı devlet kıyısının oluşmasına tekabül eder. Kıyıların kurulmasındaki en önemli farklar, birinin sabitliğine karşılık diğerinin hareketli olmasında yatar. Bu karşılaştırmanın ortaya koyduğu en önemli nokta, yasanın sadece kayıtlı kadın seks işçisini özne olarak kurmasındaki araçsallığı değil, aynı zamanda kayıtsız kadını da bu düzenlemelere başvurarak nasıl oluşturduğudur. Fakat düzenlemeler, kayıtsız çalışanlarda gayet kişisel iradelere dayanmakta ve böylece sürekli değişiklik göstererek istisna halini her an ortaya çıkarabilecek bir hükümranlık biçimine izin veren keyfiyet alanı yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the construction of sexual margins of ?the state? as a specific relation between the ordering functions of ?the state? and women sex workers. The main point in this study is how ?the state? establishes itself as a masculine body in these margins. To achieve this goal, it compares the regulations, disciplinary mechanisms and various practices related to legal prostitution on the one hand and illegal prostitution on the other. By conceptualizing silence, space, and violence as analytical tools, a particular performance of ?the state? is explored through margins in both sovereign and governmental terms simultaneously. In this context, while licensed and unlicensed women are continuously rendered exceptional subjects, the ways in which they are exiled to the margins of the state and of the public designate two different constructions of ?the state?s? margins. The main differences in the construction of these margins lies in the stability of the former compared to the fluidity of the latter. The main point that this comparison reveals is the extent to which the letter of the law is instrumental in constituting not only the legal sexual woman worker as subject, but also how, through reference to these regulations, the illegal woman sex worker. However, in his latter case, regulations become extremely subject to individual wills, and therefore unstable, thereby constructing a space of arbitrariness that allows a form of sovereignty based on the constantly imminent exception.