Negative analysis: An application of negative theology for the analysis of poetry
Negatif analiz: Negatif teolojinin bir şiir analiz methodu olarak kullanılması
- Tez No: 220798
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KİM FORTUNY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Negatif teoloji, mistisizmin, Tanrı'yı aşkın, mükemmel ve isimlendirilemez olarak tahayyül eden bir kolunu oluşturur. Apophasis adı verilen kendi dilini meydana getirerek bir seri onaylamalar ve inkârlar (affirmation and negation) aracılığıyla isimlendirilemeyen Tanrı'ya yaklaşabilmeyi hedefler. Benzer bir şekilde, şiir de dil içinde ayrı bir dil oluşturup, kelimelerin anlam imkânlarını aşarak dille ve dil içinde daha saf bir ilişki kurmayı amaç edinir. Şairin dil ile yaşadığı eşsiz deneyim, özünde, şairin yegâne bir birey olması ve dille kurduğu kişisel ilişkinin tekliği sebebiyle tanımlandırılamaması manasında eşsizdir. Bu çalışma, işlevsellik manasındaki bu benzerliğe dayanarak negatif teolojinin kavramlarını şiir analizinde kullanır. Sonuç olarak, negatif analiz adı verilen, şiirlerin gayretli ve yakın okumalarına dayanan bir metot ortaya çıkarır. Negatif analiz, Cataphasis, Apophasis, inkâr (negation), bilmemek (unknowing) ve ifade edilememek (inexpressibility) gibi kavramları negatif teolojiden ödünç alarak, şiir analizinde kullanılmak üzere teşvik eder. Bu çalışmada G.M Hopkins'in ?Peace? ve Emily Dickinson'nun 405 numaralı (It might be lonelier) adlı şiirleri kullanılmıştır. Hopkins'te ?sessizlik? yokluğu ile, Dickinson'da ?sessizlik? varlığı ile kendilerini göstererek bu iki farklı görünen disiplin, teoloji ve edebiyatın tek bir bakış ve metot altında çalışılabilmesi için mükemmel ortamı oluşturur. Bu çalışma, şiirin özel bir dil olduğunu belirtip kendi yapısına uygun bir analiz metoduna ihtiyaç duyduğunu ortaya koymayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Negative theology is a branch of mysticism that is based on the conceptualization of God as an ultimate, transcendent and ineffable being. It creates its own language called Apophasis, which acting through a series of affirmations and negations, aims to approach the ineffable God. In a similar manner, poetry is a different language in language that aims to transcend the meaning capabilities of words in order to achieve purer relation with and through language. The unique experience the poet undergoes with language is also inexpressible in essence as every poet is a distinct being, and poet?s personal affiliation with language is singular. This study utilizes the concepts of negative theology in the analysis of poetry, grounding on this functional resemblance. The outcome is a method called negative analysis that works through diligent and close readings of poems. Negative analysis borrows concepts such as Apophasis, Cataphasis, negation, unknowing and inexpressibility from negative theology, and employs them in the analysis of poetry. Poems used in this study are G.M. Hopkins? ?Peace? and Emily Dickinson?s poem numbered 405 (It might be lonelier). In Hopkins, ?silence? in its absence, and in Dickinson, ?silence? in its presence, set the perfect ground to enable a study of these seemingly distinct disciplines, theology and literature, under a confluent gaze, with one method. This study aims to show that poetry is a special kind of language that demands a method of analysis befitting its special nature.