Voluntary active euthanasia: Justifications and regulations
İstemli aktif ötenazi: Gerekçelemeler ve yönetmelikler
  1. Tez No: 220809
  2. Yazar: CANSU CANCA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KARANFİL SOYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İstemli aktif ötenazi (voluntary active euthanasia), başlı başına birçok tartışmaya sebep olan ötenazi konusunun en çok karşıt görüşleri üzerinde toplayan kategorisini oluşturuyor. Bu tezde, istemli aktif ötenazinin ?en uygun tıbbi tedavi? haline geldiği şartlar altında ahlaki ve yasal olarak kabul edilir görülmesi gerektiği görüşünü savunuyorum. İstemli aktif ötenazinin tıbbi bir işlem olması sebebiyle, ahlaki değerinin belirlenmesi diğer tıbbi işlemlerin ahlaki değerlerinin belirlenmesinden farksız olmalıdır. Bu nedenle, istemli aktif ötenazinin kendi başına bir ahlaki değeri yoktur, ancak belirli durumlarda ?en uygun tıbbi tedavi? olması şartıyla ahlaki olarak kabul edilir bir işlem olarak görülmelidir. Bu görüşü savunmak için, öncelikle tıp, toplum ve devlet odaklı en önemli itirazları değerlendiriyorum ve bu itirazların ya sağlam temelleri olmadığını ya da aynı sorunların mevcut birçok başka kritik tıbbi müdahale için de geçerli olduğunu gösteriyorum. İstemli aktif ötenazinin yasallaştırılmasına karşı ortaya koyulan birçok argüman, yasallaştırmanın fırsat verebileceği doğru temellendirilmemiş olası durumlara dayandırıldığı için, istemli aktif ötenazi ve doktor destekli intihar (physician assisted suicide) üzerine var olan yönetmelikleri tartışıyorum ve ötenazinin kapsamı net olarak belirlendiği sürece sorunlu maddeleri elemek ya da sıkı bir şekilde düzenlemek yoluyla bu kötüye kullanmaların önüne geçilebileceğini savunuyorum.
Özet (Çeviri)
Voluntary active euthanasia is the most controversial category of euthanasia, which itself causes a great amount of discussions. This thesis defends the position that voluntary active euthanasia should be considered morally and legally permissible under certain circumstances in which it becomes the ?most appropriate medical treatment?. I argue that since voluntary active euthanasia is a medical procedure, its moral value should be assigned the same way as any other medical procedure?s moral value. In that sense, the act of voluntary active euthanasia does not have a moral value by itself but as long as it is the ?most appropriate medical treatment? in a given case, the procedure is morally permissible. In order to defend this position, I evaluate the most important objections concerning medicine, society, and state and show that these objections either do not have strong bases or the same difficulties are present in many other invasive and critical medical procedures as well. Since many arguments against the legalization of the procedure point out a possible slippery slope, I also discuss the existing regulations about voluntary active euthanasia and physician assisted suicide to show that as long as the aim and scope of euthanasia is defined clearly the problematic conditions can be eliminated or regulated strictly to prevent abuses.