Kişinin özerkliği bağlamında yaşam hakkı ve ötanazi
Euthanasia in the context of the right to life and person's autonomy
  1. Tez No: 969565
  2. Yazar: EZGİNUR YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KARACA DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu tez çalışması, tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle yaşam kalitesi geri dönülemez biçimde düşen bireylerin, kendi yaşamlarını sonlandırma iradesini ortaya koyduğu ötanazi olgusunu, bireysel özerklik bağlamında felsefi, etik ve hukuki açıdan incelemeyi amaçlamaktadır. Yaşama hakkı, evrensel hukukta devredilemez ve dokunulamaz bir hak olarak kabul edilmekle birlikte, bireyin kendi yaşamı üzerinde karar verme hakkı da çağdaş etik ve insan hakları anlayışında önemli bir yere sahiptir. Bu çerçevede çalışma, ötanazinin tanımı, tarihsel gelişimi, türleri ve uygulama biçimlerini ele alarak, bireyin yaşamına son verme iradesinin ne ölçüde meşru ve kabul edilebilir olduğunu tartışmaktadır. Tezin ilk bölümünde ötanazi kavramı; aktif, pasif, iradeye bağlı, irade dışı, pediatrik ve dolaylı ötanazi gibi alt türleriyle birlikte açıklanmış, intihar ve hekime yardımlı intihar gibi benzer kavramlarla olan ilişkisi ortaya konmuştur. Ayrıca, ötanazinin farklı ülkelerdeki hukuki düzenlemeleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş, bireyin özerklik hakkının hukuki sınırları analiz edilmiştir. İkinci bölümde ise etik ilkeler, felsefi yaklaşımlar ve dini öğretiler ışığında ötanazi konusu tartışılmıştır. Bu kapsamda John Stuart Mill 'in özgürlük anlayışı, Kant'ın ödev ahlakı ve Thomas More'un ütopyacı yaklaşımı ile ötanaziye yaklaşım analiz edilmiştir. Bununla birlikte Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet gibi inanç sistemlerinin ötanaziye bakışı ele alınmıştır. Tezin son bölümünde ötanazi, yaşama hakkı, insan onuru, nitelikli yaşam ve tedaviyi reddetme hakkı kavramları bağlamında bireysel özerklik ilkesi esas alınarak ve kişinin özerkliği ile ilişkilendirilerek kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışma, bireyin kendi yaşamı üzerindeki karar verme hakkının sınırlarını sorgularken, etik ikilemler, toplumsal normlar ve hukuki düzenlemeler arasındaki dengeyi ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the phenomenon of euthanasia, in which individuals whose quality of life has irreversibly decreased due to incurable diseases express their will to end their own lives, from a philosophical, ethical and legal perspective in the context of individual autonomy. While the right to life is accepted as an inalienable and untouchable right in universal law, the right of an individual to make decisions about their own life also has an important place in contemporary ethical, human rights understanding. In this context, the definition, historical development, types, implementation methods of euthanasia are discussed in this study, and the extent to which an individual's will to end their own life is legitimate and acceptable is discussed. In the first part of the thesis, the concept of euthanasia is explained together with its subtypes such as active, passive, voluntary, involuntary, pediatric and indirect euthanasia, and its relationship with similar concepts such as suicide and physician-assisted suicide is revealed. In addition, legal regulations regarding euthanasia in different countries are examined comparatively and the legal limits of the individual's right to autonomy are analyzed. In the second part, the subject of euthanasia is discussed in the light of ethical principles, philosophical approaches and religious teachings. In this context, John Stuart Mill's understanding of freedom, Kant's moral duty and Thomas More's utopian approach to euthanasia were analyzed. In addition, the perspectives of belief systems such as Judaism, Christianity and Islam on euthanasia were discussed. In the last section of the thesis, a comprehensive evaluation was made in the context of the concepts of euthanasia, right to life, human dignity, quality of life and the right to refuse treatment, starting from the principle of individual autonomy and associating it with the autonomy of the person. While the limits of the individual's right to decide on his own life are questioned, the study aims to reveal the balance between ethical dilemmas, social norms and legal regulations.