The political economy of banking sector regulation in Turkey: The case of post-1980 Turkey
1980 sonrası Türkiye örneğinde bankacılık sektörü ekonomi politiği
  1. Tez No: 220810
  2. Yazar: CENGİZ YÖNEZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜL SOSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bankacılık sektörü, yüzyıllardan beri finansal aracılık yapmasından dolayı, hiç süphesiz dünyada en çok düzenlenen ekonomi sektörlerinden birisidir. Devlet bankacılık sektörünü, mevduat yatıranların paralarını korumak; bankaların güvenligini garantiye almak ve böylece ekonominin bütününü korumak için düzenler. Bankacılık sektörünü düzenleme yöntemleri 20 yüzyılda önemli ölçüde degismistir. Devlet ikinci Dünya Savasından sonra bankacılık sektörünü kamu bankaları ve rekabeti kısıtlayıcı kurallar vasıtasıyla düzenlemistir. Fakat 1970'lerde yasanan dünya çapındaki ekonomik krizden sonra, bankacılık sektörü düzenleme yöntemi `bagımsız düzenleyici kurumlar vasıtasıyla hukuksal düzenlemeye' dogru degismis: faizler ve yabancı para rejimi deregüle edilmis; kamu bankaları özellestirilmis; bankacılık sektörü düzenlemesi için özerk bürokratik kurumlar kurulmus ve sektörde rekabet arttırılmıstır. Sonuç olarak devletin bankacılık sektörüne olan müdahalesi azalmıstır. Bu tez yukarıda anlatılan, bankacılık sektörü düzenlemesi yöntemlerinde meydan gelen degisikligi 1980 sonrası Türkiye örneginde incelemektedir. Öncelikle, sözü edilen degisiklikler uluslararası gelismelere paralel olarak anlatılmıs, sonrasında da bu degisikliklere neden olan ekonomik ve politik faktörler incelenmistir. Bankacılık sektörü düzenlemesinin geçirdigi evrimin analizinden çıkarılan sonuç: Türkiye'deki bankacılık sektörü düzenleme yöntemleri `bankacılık sektörünün büyük oranda devlet yönetiminden, `bagımsız düzenleyici kurumlar vasıtasıyla hukuksal düzenlemeye' kaymıs; ve uluslararası kurumlar yerel politik faktörlerle birlikte bankacılık sektörü düzenlemesinin geçirdigi evrime yön vermislerdir.
Özet (Çeviri)
Banking sector is without a doubt one of the most regulated industries in the world, since banks had a central role in financial mediation for centuries. State has regulated the banking sector in order to protect depositors? money; to ensure the safety of banks; and thus to safeguard the whole economy. However, the methods and modes of banking sector regulation have changed significantly in the 20th century. After World War II, state regulated the banking sector through the involvement of public banks and anti-competition regulatory rules. However, after the worldwide economic crisis in the 1970s, the mode of banking sector regulation has changed toward `statutory regulation implemented by independent regulatory agencies?: interest rates and foreign currency regimes have been deregulated; public banks have been privatized; autonomous bureaucratic agencies for bank regulation have been established; and competition in the banking sector has increased. As a result, state?s degree of intervention in the banking sector has diminished. This thesis addresses this change in the mode of banking sector regulation in the case of post- 1980 Turkey, first by narrating the story of change in conjunction with international developments, then by analyzing the political economy factors contributing to change. An examination of the evolution of banking sector regulation comes to the conclusion that mode of banking sector regulation in Turkey changed from state administration of the banking sector, toward statutory regulation implemented by independent regulatory agencies; and international institutions together with domestic political factors engendered the evolution of the mode of banking sector regulation.