Yenişehir'de bir öğle vakti, kırk yedi'liler ve bir düğün gecesi'nde kemalist anneler, solcu kızlar
Kemalist mothers, leftist daughters in Yenişehir'de bir öğle vakti, kırk yedi'liler and bir düğün gecesi
  1. Tez No: 220812
  2. Yazar: ÖZNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜKET ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Yenişehir'de Bir Öğle Vakti, Kırk Yedi'liler ve Bir Düğün Gecesi romanlarında Cumhuriyet'İn birinci ve İkinci kuşak kadınlarının kimliklerini Kemalist ve sol İdeolojiler bağlamında inceler. Bu romanlarda, birinci ve İkinci kuşak kadınlar, sırayla anne ve kız figürleri olarak ortaya çıkarlar. Annelerin kimlikleri Kemalizm'le kurulurken, kızların kimlikleri sol ideolojiyle kurulur. Dolayısıyla, bu tez, öncelikle kadınların kimlikleri üzerindeki Kemalizm ve solun etkilerini açığa çıkarmaya çalışır. Bu etkileri teorik ve tarihsel bir çerçevede kavramlaştırdıktan sonra, anneler ve kızların bu ideolojiler içindeki konumlarında şekillenen ilişkisine odaklanır. Kemalist ve sol ideolojiler kadınların kimlikleri üzerinde sınırlayıcı etkilere sahip olmakla beraber, bu kadınlar Kemalist ve sol kimlikleri üstlenerek anne-kız İlişkisinde öznelliklerini kurarlar. Bu tez, anneler ve kızları arasındaki İlişkiyi, kadınların Kemalist ve sol ideolojilerin mümkün kıldığı öznelliklerine dayanarak inceler.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes identities of first and second generation women of the Turkish Republic in the context of Kernalist and leftist ideologies in the novels Yenqehir'de Bir Ogle Vakti, Kirk Yedi'liler and Bir Du@n Gecesi. In these novels, the first and second generation women successively appear as mother and daughter figures. While the identities of mothers are constnicted through Kemalism, the identities of daughters are constructed through left wing ideologies. Accordingly, this thesis seeks first to uncover the effects of Kemalisrn and the left on women's identities. After conceptualizing these effects within the theoretical and historical framework, the thesis focuses on the relationship between mothers and daughters as it is shaped through their positions within these ideologies. Although Kemalist and leftist ideologies have restrictive influences on women's identities, these women who assume Kemalist and Leftist identities construct their subjectivities within the mother-daughter relationship. This thesis examines the relationship between mothers and daughters on the basis of the agency of these women as it is enabled by Kemalist and leftist ideologies.