A tourist's guide to the authority of presentation in travel narratives: Classifying the other, aesthetizing the self
Gezi edebiyatında bakış açısının gücü üzerine bir turist rehberi: Ötekini sınıflandırmak, benliği estetikleştirmek
- Tez No: 220817
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KİM FORTUNY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, seyahatnameleri yazarlarının yolculuk sırasında ya da yazma aamasında Bu tez, seyahatnameleri yazarlarının yolculuk sırasında ya da yazma aşamasında ötekine verdikleri tepki bakımından iki grup altında inceleyerek gezi edebiyatına yeni bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada amaç, genel (public) adı altında ilk grupta toplanan anlatıların tarihsel söylemler, sosyal önyargılar ve kültürel mitlerle ne derece ilintili olduğunu gösterirken ikinci grup yani kişisel anlatıların yazarların kişisel deneyimleri ve ziyaret edilen yerlere estetik yaklaşımları üzerine kurulu olduğunu örneklerle açıklamaktır. Kişisel (personal) seyahatnameler, sıradan gezi yazısından daha fazlasını içerir; bunlar aynı zamanda kişinin öteki vasıtasıyla kendi içine yaptığı yolculukları da anlatır. Genel ve kişisel anlatılar arasındaki bu ayrım, bu tezin hem esin kaynağıdır hem de temelini oluşturur. Fakat bu ayrımın iyice anlaşılması için öncelikle gezi edebiyatı tarihinin incelenmesi gerektiğinden, tezin ilk kısmı, yani ilk iki bölüm türün tarih boyunca üretilen önemli örneklerine ve gezi edebiyatına kuramsal yaklaşımlara odaklanmaktadır. Bu çerçevede bir yandan birçok gezi edebiyatı eseri örnek olarak kullanılırken diğer yandan da Roland Barthes, Michel Foucault, Edward Said ve Homi Bhabha'nın teorik eserleri tezin ikinci kısmı için bir zemin hazırlayacak. Bu ikinci kısım, yani son bölümde de önce Henry James, Aldous Huxley ve Lawrence Durrell'in gezi edebiyat eserleri üzerinden, daha sonra ise Salman Rüştü'nün Doğu, Batı kitabı bir metafor olarak kullanılarak kişisel anlatılar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an endeavor to bring a new perspective to travel literature through a twofold classification of the narratives. The proposed classification differentiates two types of travel narratives according to the degree of the encounter that their writer goes through during the journey and/or the writing period. In this respect, it is an attempt to manifest how the first group of narratives, namely the public ones, are tainted by historical discourses, social prejudices and cultural myths, while the second group focuses more on the personal experiences of the writers and their aesthetical outlook on the visited place. The personal travel narrative is something more than a travel account; it is a search for the self, a search for one?s self in the foreign, in the other. This nuance between the public and personal narratives is the inspiration for and the essence of this thesis. However, before clarifying this distinction, a chapter on the history of travel literature along with a subsequent one on public narratives will serve as a background for the discussion on personal accounts. Within this framework, a variety of works by Henry James, Aldous Huxley, Lawrence Durrell, and Salman Rushdie will be used as primary sources, and the discussion will be bolstered by the theories of Roland Barthes, Michel Foucault, Edward Said, and Homi Bhabha.