New workers confronting the old rules of industrial vocational education in a New era: Working class experience in Alibeyköy School
Yeni çağ?da endüstri mesleki eğitimle üretilen yeni işçiler: Alibeyköy Okulu?nda işçi sınıfı deneyimi
- Tez No: 220819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Anthropology, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez neoliberalizm ve sanayisizleşme bağlamında işçi sınıfının materyal ve kültürel olarak üretimini konu edinmektedir. Analizim, neoliberal politikaların takdimi ve esnek ve dağınık biçimde örgütlenmiş üretim rejiminin yerleşmesinin ardından Endüstri Meslek Liselerinin yalnızca alt sınıf mensubu gençlere yönelik hale geldiğini iddia edecektir. Alibeyköy Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi'nde yapılan etnografik çalışma, işçi sınıfı deneyimini İstanbul'un yoksul bir mahallesinde inceleyecektir. 1950'lerden 1990'lı yıllara kadar işçi sınıfının yerleşim alanı ve endüstriyel bölgesi olarak bilinen; bugün ise sanayisizleşme alanı olarak yeniden örgütlenen Alibeyköy, endüstriyel ilişkilerdeki değişimleri gözlemlemek için uygun bir örnek olarak ortaya çıkmıştır. Hem mahallenin hem de okulun güncel sorunlarının varlığı altında, öğrencilerin eğitimle sağlanabilecek mobiliteyi dikkate almak yerine okul alanında kendine özgü özelliklere sahip olan kültürel kimlikler, ilişkiler, içerme ve dışlama pratikleri gerçekleştirdikleri görülmektedir. Bu çalışma, öğrencilerin geliştirdiği bu pratiklerin enformal sektördeki çalışma ilişkileri ile paralellikler taşıdığını iddia etmenin yanı sıra, bu genç işgücünün hem materyal hem de kültürel olarak gelecekteki çalışma yaşamlarına hazırlandığını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the material and cultural production of the working class industrial vocational education in the context of neo-liberalism and de-industrialization. My analysis claims that industrial vocational high schools have become places for only young people who have lower-class-backgrounds after the introduction of neoliberal policies and the settlement of flexibly-organized and dispersed production regime. The ethnographic research made in a single school (Alibeyköy Industrial Vocational and Technical High School) specifies the case for the search of working class experience in a marginalized neighborhood in Istanbul. As a working class residential and industrial suburb of Istanbul from 1950s to 1990s, and currently as the landscape of de-industrialization and re-organization, Alibeyköy offers an opportunity to observe the latest trends in the industrial work experience. In the school?s and the neighborhood?s current worsened position, students do not have motivation for social mobility and rather, shaped distinctive forms of cultural identification, belonging, inclusion and exclusion practices in the school space. They formed an informal counter-school culture in the school by adopting hegemonic masculinity which relied on violence, mockery and exclusionary practices. This study argues that such practices have parallels with the informal sector work relations that they had an effect in preparing the young labor force not only materially but also culturally for their future work life.