Feeling-of-knowing, verb processing and executive functions in non-demented parkinson's disease patients
Demansız parkinson hastalarında bilme hissi, fiil işlemleme ve yürütücü işlevler
- Tez No: 220820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İ. TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı demanssız Parkinson hastalarında (PH) bilme hissi yargılarının frontal lobların yürütücü işlevleri ile ilişkili olup olmadığını araştırmak ve isim-fill işlemlemeyi üç farklı seviyede (bellek, metabellek ve kelime türetme) karşılaştırmaktır. PH grubunun episodik bellek ve matabellek performanslarının bozuk olacağı ve isim hedefler ile kıyaslandığında fiil hedefler için daha kötü performans gösterecekleri öngörülmüştür. Bu çalışmada bir episodik ödev olan 32 kelimelik çiftli ilişki öğrenme testi kullanılmıştır. PH grubunun geri getirme ve tanımalarının kontrollere kıyasla bozuk olduğu bulunmuştur. Sadece PH grubunda fiil tanıma daha bozuktur, ki bu da bir leksikal kategori olarak fiiller için episodik bellek bozuklukları olduğunu düşündürmektedir. Bilme hissi yargılarının doğruluğu şans düzeyinin üstünde değildi, ki bu da metabellek monitor edebilme becerisinin bu hasta populasyonunda anlamlı bir şekilde bozulduğunu göstermektedir. Bilme hissi yargıları ve yürütücü işlevler arasındaki ilişkinin araştırılması için iki yürütücü işlev testi kullanılmıştır: sözel akıcılık (semantik akıcılık, leksikal akıcılık ve eylem akıcılığı) ve Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET). PH grubu tüm sözel akılcık testlerinde bozukluk gösterirken bu bozukluğun şiddeti eylem akıcılığı için daha fazlaydı, ki bu bulgu eylem türetme testlerinin PH'ye ilişkin kognitif bozulmalara daha hassas olduğu hakkında varolan literatürü desteklemektedir. PH grubu için WKET ya da sözel akıcılık bileşik skorları bilme hissi doğruluk ölçütleri ile anlamlı bir korelasyon göstermemiştir. Ancak sağlıklı kontroller için, WKET performansı bilme hissi doğruluğunu güçlü bir şekilde açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this present study was to explore whether feeling-of-knowing (FOK) judgments are related with executive functioning of the frontal lobes in non-demented Parkinson?s Disease (PD) patients and to compare noun versus verb processing at three different levels (memory, metamemory and word generation). It was predicted that PD patients would be impaired in episodic memory and metamemory and they would perform worse for verb targets than nouns. An episodic task of paired associate learning for 32 word pairs was used in this study. It was found that PD patients were impaired in recall and recognition as compared to controls. Only the PD group performed worse on verb recognition implying an episodic memory deficit for verbs as a lexical category. Accuracy of FOK judgments was not above the chance level implying that metamemory monitoring is significantly impaired in this patient population. To explore the relationship between FOK accuracy and executive functions, two tests of executive functioning were used: Verbal fluency (semantic, lexical and action fluency) and Wisconsin Card Sorting Test (WCST). PD patients were impaired in all tests of verbal fluency but magnitude of difference was greater for the action fluency test which supports existing literature that verb generation tasks are especially sensitive to PD related cognitive changes. For the PD group neither WCST nor verbal fluency composite scores significantly correlated with FOK accuracy measures. However for healthy controls, WCST performance is a strong predictor of FOK accuracy.