Health-behavior among 10th grade students in İstanbul within contexts of family, peer, and school
İstanbul'daki lise 2. sınıf öğrencilerinde aile, arkadaşlık ve okul ortamları bağlamlarında sağlık davranışı
  1. Tez No: 220821
  2. Yazar: ÖZLEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ ALBAYRAK KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dünya Saglık Örgütü, Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede düzenli olarak“Okul Çagı Çocuklarında Saglık Davranısı”(HBSC) adlı uluslararası bir çalısma yürütmektedir. Bu çalısma, Türkiye'deki genel ve ulusal HBSC arastırmasının bir parçasıdır. Amacı, İstanbul'daki 10. sınıf ögrencilerinin psikososyal etmenler olarak aile, arkadaslık ve okul baglamlarının saglık davranıs ve tutumlarının gelisimiyle iliskisini incelemektir. Arastırma soruları, bu psikososyal degiskenlerin genel sonuçlar olarak akademik basarı, genel yasam doyumu ve ruh saglıgıyla, risk davranısı olarak da zorbalık ile iliskisine bakmaya yönlendirilmistir. Ana arastırmanın örneklemi Türkiye'yi temsil edecek biçimde seçilmis, bu arastırma ise onun, 20 liseden ve 15-19 yasları arasındaki 616 (288 kız ve 323 erkek) ögrenciden olusan İstanbul örneklemini kullanmıstır. Arastırmada standart çalısma anketi olarak HBSC çalısma ekibi tarafından gelistirilmis zorunlu sorular paketi ve seçmeli soru paketinden seçilmis bazı sorular kullanılmıstır. Sonuçlar, genel olarak, ergenlerin aile, arkadaslık ve okul ortamlarını olumlu algılamalarının akademik basarı, genel yasam doyumu algıları ve kendi derecelendirdikleri ruh saglıklarıyla olumlu bir iliski içinde oldugunu göstermistir. Ana-baba gözetimi, baglanması ve aile varlık düzeyi bu genel sonuç degiskenleri ile olumlu iliski içindedir. Okulla iliskili aile destegi algılanan akademik basarıyla olumlu bir iliskidedir. Tarafsız (zorbalık yapmayan ve zorbalıga ugramayan) ögrenciler daha yüksek düzeylerde ana-baba gözetimi ve baglanması rapor etmistir. Ancak, aile varlık düzeyi ve aile disiplin davranıslarında zorba-kurban grupları arasında fark yoktur. Akran degiskenlerinde, sosyal yeterlik ve diger ergenler tarafından akran grubu onayı genel sonuç degiskenleriyle korelasyonda degildir. Arkadaslık niteligi ise yalnızca ruh saglıgı ile olumlu iliskidedir. Ancak diger akran grubu onayı kaynakları (diger ögrenciler, ana-baba ve ögretmenler) tüm genel sonuç degiskenleri ile iliskidedir. Zorba-kurban gruplarının akran grubu onay puanları arasında fark yoktur. Ancak sosyal beceri, arkadaslık niteligi, akademik basarı, genel yasam doyumu ve ruh saglıgı degiskenlerinde tarafsız grubun lehine farklar vardır. Son olarak, okul baskısı olumsuz, okuldan hosnutluk ise olumlu olarak genel sonuç degiskenleriyle korelasyona sahiptir. Okul baskısında grup farkları varken, okuldan hosnutlukta yoktur. Okul baskısı dısındaki tüm degiskenlerde, tarafsız ögrenciler en yüksek, kurban ve zorba-kurbanlar en düsük puanları almıslardır. Bu arastırma, egitim programlarının yalnızca ögrencilerin kendisini degil, aynı zamanda akran, ögretmen ve aileleri de hedef alması gerektigine isaret etmistir. Akran rehberligi müdahale programları, sosyal beceri ve empati egitimine önemli görünmektedir, çünkü zorbalıgın özellikle kurbanlar üzerinde olumsuz etkileri vardır. Ergenler arasındaki zorbalık ve siddetle bas etmek için, isbirlikçi sınıf ortamları ve tutarlı disiplin yöntemleri kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization regularly conducts a cross-national research ?Health behavior in school-aged children? (HBSC), in various countries including Türkiye. The current study is a part of the general, nation-wide HBSC study in Türkiye. Its aim was to examine family, peer, and school contexts as psychosocial factors in relation to development of health-related behaviors and attitudes among the 10th grade students in İstanbul. Research questions were directed to examine the relations of these psychosocial variables to perceived academic achievement, general life satisfaction, and mental health as broad outcomes and bullying as a risk behavior. The entire sample of the main study was selected to represent Türkiye, this study used its İstanbul sample which consisted of 611 adolescents (288 females and 323 males) between ages 15-19, taken from 20 high schools. The required questions package and selected parts of optional questions package developed by the HBSC working team were used as the standard study questionnaire. Findings, in general, showed that adolescents? positive evaluations of family, peer, and school factors were significantly associated with perceived academic achievement, general life satisfaction, and self-rated mental health. Parental monitoring, bonding, and family wealth were positively related to these broad outcome variables. School-related parental support was positively related to academic achievement. Neutrals (students neither bullying nor victimized) reported higher levels of parental monitoring and bonding. Yet, bully-victim groups did not differ in family wealth and parental disciplinary behaviors. Among peer variables, social competence and peer group approval by other teenagers did not correlate with broad outcome variables. Friendship quality positively correlated only with mental health. Yet, other sources of peer group approval (other students, parents, and teachers) correlated with all broad outcomes. No significant difference was present in social approval scores of bully-victim groups. Yet, there were significant group differences in social competence, friendship quality, academic achievement, general life satisfaction, and mental health scores in favor of neutrals? Last, school-related stress had negative and school-related satisfaction had positive correlations with broad outcomes. There were significant group differences in school stress but not in school satisfaction. In all variables except school stress, the neutral students got the highest scores while victims and bully-victims had the lowest scores. This research suggested that educational programs should target not only students themselves but also peers, teachers and parents. Peer guidance intervention programs, social skills training, empathy education seem important because bullying has negative effects especially on victims. Cooperative classroom atmosphere and consistent disciplinary methods should be used to deal with bullying and aggression among adolescents.