Self and conformity: The role of socioeconomic status, values and socialization patterns
Benlik algısı ve uyum: Sosyoekonomik statü, değerler ve sosyalleşmenin rolü
  1. Tez No: 220826
  2. Yazar: ÖZDE BAYDAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ATACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk kültüründe uyum davranışı üzerinde benlik algısı, kişileri sosyo-ekonomik statüleri, değerleri ve ebeveynlerinin geleneksel aile değerlerinin rolünü incelemektir. Verilerin analizinden sonra sonuçlara bakıldığında, öncelikle kişilerin uyum davranışı üzerinde benlik algısının etkisi görülmüştür. Bununla beraber kişilerin değer önceliklerinin uyum davranışlarım etkilediği gösterilmiştir. Uyum, gelenek ve güvenlik değerlerine daha çok öncelik veren kişiler uyum davranışını daha cok göstermektedir. Ebeveynlerin geleneksel aile değerleri ile uyum davranışı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Bu bulgular ile beraber, ebeveynlerin geleneksel aile değerleri, kişilerin sosyo-ekonomik statüleri, değer öncelikleri ve benlik algıları arasında ilişki bulunmuştur. Değer öncelikleri açısından dürtü (stimulation) değeri ile araştırmanın diğer değişkenleri arasında ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The study examined the role of self on conformity together with socioeconomic status, values, and parents9 traditional family values in Turkish culbure. A total sf 202 students zit Bogaziqi University" Istanbul, Tufkey participated in the study. The findings showed that there was a significant effect of self types on endorsement sf confomity. Individuals with heteronomous - related self endorsed conformity more than those with autonomo~-s related and autonomous - separate selves. Ir~dia~idgsalvsa' lue priorities also influenced their endorsement of confo~m~ity. Those who valued confomity, security and tradition more endorsed conformity behavior more. However, there was no significant effect of traditional family values on conformity. The present study also revealed significant relationships among parents9 traditional family t~alues.i ndividuals' socioeconomic status, value priorities, and self types. Wo significant relationship was %OUPI$ between the variables and stzmulation as a value priority.