From the unionist actualité to the mass popularity: Şehbâl(1909-1914)
İttihatçı aktüaliteden kitlesel popülariteye: Şehbâl(1909-1914)
- Tez No: 220835
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Bu tezin temel hedefi; Osmanlı İmparatorluğu'nda önemli bir değişim ve gelişim sürecinin yaşandığı II. Meşrutiyet döneminde yayınlanmış olan Şehbâl dergisinin derinlemesine bir incelemeye tâbi tutulmasıdır. Şehbâl dergisi; 1908 yılında ilan edilen II. Meşrutiyet'in ardından 1 Mart 1325 (14 Mart 1909) ile 10 Temmuz 1330 (24 Temmuz 1914) tarihleri arasında beş yıl dört aylık bir zaman diliminde yüz sayı olarak yayınlanmıştır. İmparatorluğun başkentinde yayınlanan Şehbâl dergisi, dönemin nabzını oldukça iyi bir şekilde tutan ve bunu da sayfalarına oldukça iyi bir biçimde yansıtan önemli bir kültür ve aktüalite dergisi olmasının yanı sıra, aynı zamanda, II. Meşrutiyet döneminde yaşanan olayları bugüne aktaran önemli bir birincil kaynaktır. Kelime anlamı ?kuş kanadının en uzun tüyü, hızlanmayı sağlayan tüy? olan Şehbâl, bu süreçte yapmış olduğu yayınlar ve izlemiş olduğu yayın politikasıyla, Osmanlı İmparatorluğu'nun içinde bulunduğu değişim ve gelişim sürecinde etkili olmaya çalışmıştır. Şehbâl dergisi; Bâb-ı Âli'nin, en hareketli ve verimli dönemini yaşadığı 1908 - 1914 yılları arasında yayınlanmıştır. Bu dönem, İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin politikalarının şekillenmeye ve ülke genelinde uygulanmaya başlandığı bir dönemdir. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin temel hedefi, Osmanlı İmparatorluğu'nun içinde bulunduğu çeşitli siyasal ve toplumsal sıkıntılardan kurtulup ayakta durabilmesini sağladıktan sonra; Osmanlı toplumsal yapısında önemli bir değişim ve gelişim süreci başlatarak Osmanlı toplumunu geri kalmış bir toplum olmaktan çıkartıp çağı yakalamasını sağlamaktı. İttihatçılar, bu hedefe ulaşmada basının ne kadar önemli bir araç olduğunun farkındaydılar. Bunun sonucunda, bir taraftan İttihatçılar el altından bazı gazete ve dergileri desteklerken, diğer taraftan İttihatçı fikir yapısına sahip aydınlar da çıkarmış oldukları gazete ve dergilerle Osmanlı toplumunun batıya dönük değişim ve dönüşüm sürecine katkıda bulunmaya çalışıyorlardı. Bu tezde, Osmanlı İmparatorluğu'nun yaşamış olduğu bu değişim sürecinin Şehbâl dergisinin sayfalarına nasıl yansıdığı ve Şehbâl'in de bu süreci nasıl etkilemeye çalıştığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The basic goal of this thesis is to have a deep look into Şehbâl, a magazine published during the Second Constitutional period when the Ottoman Empire went through a process of important changes and progress. Şehbâl was published after the declaration of the Second Constitution in 1908 between March 1, 1325 (March 14, 1909) and July 10, 1330 (July 24, 1914) for a period of five years and four months in the form of 100 issues. Şehbâl was published in the capital city of the Empire and it read the pulse of its period well. It is an important primary source documenting the cultural and current events of its period. Şehbâl literally means ?the longest feather in the wing that facilitates acceleration.? With that name, it tried to have an effective role in the transformational process of the Empire through its publication policies. Şehbâl was published during the most active and effective period of Bâb-ı Âli between 1908 and 1914. This period marks the formation and implementation of the policies of the Committee of Union and Progress which aimed to overcome and survive various political and social problems the Ottoman Empire had and to make significant progress to catch up with its contemporaries through social transformation and development. Unionists were aware of the importance of the press in reaching this goal. As a result, while they secretly supported some newspapers and magazines, some intellectuals with Unionist ideas also tried to contribute to the westernization process of the Ottoman society with newspapers and magazines they published. Şehbâl especially emphasized women?s rights, technology, medicine, arts, politics and social concerns in its articles. It was also visually quite rich. It can be surmised through a study of this visual material that the magazine captured its period and tried to introduce western culture through western sources.