Reasons of internally displaced Kurdish women for not participating in educational programs in PECs: A narrative analysis
Yerinden edilmiş Kürt kadınlarının HEM'lerindeki (Halk eğitim merkezleri) eğitim programlarına katılmama sebepleri: Bir anlatı analizi
- Tez No: 332741
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma İstanbul Bayramtepe'de yaşayan yerinden edilmiş Kürt kadınlarının Halk Eğitim Merkezlerinin (HEM) sunduğu mesleki ve okuma-yazma kurslarına katılmama sebeplerini kendi hayat hikâyeleri algılarının analizi ile incelemeyi amaçlamaktadır.Çalışma, yerinden edilmiş Kürt kadınlarının HEM'lerinde sağlanan mesleki ve okuma-yazma kurslarına katılmama sebepleri hakkında iç görü kazanmak için anlatı analizinin bir şekli olan kategorik-içerik analizini kullanmıştır. Küçükçekmece'nin Bayramtepe beldesinde yaşayan 26 ile 51 yaşları arasındaki 9 Kürt kadın ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır.Verilerin anlatı analizleri bir takım göze çarpan temaların oluşması ile sonuçlanmıştır. Etnik ve dile dayalı ayrımcılık, anadilinde eğitim talebi, yakın aile ve eş baskısı, çocuk ve ev işi yükü ve sağlık problemleri Kürt kadınlarının eğitsel aktivitelere katılamamalarına veya yarıda bırakmalarına neden olan en yaygın faktörler olarak ortaya çıkmıştır.Yerinden edilme süreçlerinden geçen Kürt kadınlarının gelinen yerdeki yetişkin eğitimi olanaklarından faydalanamamaları anadil, ataerkil aile yapısı, etnik köken, yerinden edilme kavramları ve yerinden edilmenin kadınlar üzerindeki etkilerine ilişkin literatür ekseninde değerlendirilmiştir. Yerinden edilme sürecinin sonucu olarak gelişen bir takım faktörlerin yanı sıra, ataerkil aile yapısının özellikle genç yaştaki Kürt kadınlarının eğitsel faaliyetlere katılmamalarında önemli bir etken olduğu saptanmıştır. Yaşça büyük Kürt kadınlarının ise Türkçe dilindeki yetersizlikten dolayı hem mesleki hem de okuma yazma kurslarına devam edemedikleri, bunun yanı sıra temel bir hak olarak anadilinde eğitim talepleri ön plana çıkmıştır. Toplumsal cinsiyet rollerinin bir sonucu olarak çoğu Kürt kadın çocukların bakımı ve ev işlerinin yoğunluğundan eğitsel faaliyetlere katılamamaktadır. Son olarak, zorla yerinden edilme deneyimleri devlete karşı olumsuz yönde önyargı geliştirmelerine sebep olmuştur. Çalışmanın sonuçları dünya çapında yapılan yerinden edilmenin cinsiyet boyutları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the reasons of internally displaced Kurdish women living in Bayramtepe, İstanbul for not participating to vocational and literacy courses provided by PECs (People?s Education Centers) through an analysis of their own perceptions of their life stories.The study employs narrative inquiry, categorical-content analysis in particular, to gain insight into the reasons of internally displaced Kurdish women for not participating in vocational and literacy courses served by PECs. Semi-structured interviews were carried out with 9 Kurdish women between ages 26-51 in Bayramtepe, Küçükçekmece.Narrative analysis of the data led to the formation of several outstanding themes. Discrimination based on ethnicity and language, demand for education in mother tongue, suppression of the husband and the immediate family, burden of children and the household duties, and health problems emerged as the most common factors that hindered women from participating or continuing further to educational activities.Internally displaced Kurdish women?s nonparticipation to adult educational activities has been discussed within the concepts of mother tongue, patriarchal family structure, ethnic background, internal displacement, and in accordance with literature on effects of displacement on women. Along with some factors that are results of the process of internal displacement, patriarchal family structure has come out as an important factor that prevented particularly young Kurdish women from participating in such activities. On the other hand, relatively older Kurdish women could not participate in vocational and literacy courses because they lacked language skills in Turkish, leading them to demand education in the mother tongue. Most of the Kurdish women could not join educational facilities due to the density of household jobs and care for children as a result of social gender roles. Finally, being internally displaced has created a negative attitude among Kurdish women towards the state. The findings were discussed by constant comparison and contrast with global views on gender dimensions of internal displacement.