Questioning an 'icon of change': The Nuruosmaniye complex and the writing of Ottoman architectural history
Nuruosmaniye külliyesinin Osmanlı mimarlık tarih yazımında bir 'değişim simgesi' olarak irdelenmesi
- Tez No: 220848
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Onsekizinci yüzyılda İstanbul, önemli politik ve sosyo-ekonomik değişikliklere sahne olmuş, halkın değişen zevkleri ve hayat tarzları, geniş ve yoğun bir mimari yapılaşma ile banilik müessesesinin daha geniş sosyal katmanlara yayılması sonucunu da beraberinde getirmiştir. Bu değişiklikler genel kent görünümüne de yansımış, ithal edilen yabancı formlar ve yeniliklerin yaygın olarak kullanılması ile karışık bir mimari dil ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmanın konusu olan Nuruosmaniye Camii ve külliyesi, Osmanlı mimarlık tarihinde ilk kez barok ve neo-klasik elemanların uygulandığı dini bir yapı olması ve bir daha tekrar edilmeyen at nalı şeklindeki avlusu ile büyük önem taşımaktadır. Bu yapının yenilikçi özelliklerinin, onsekizinci yüzyıl dinamikleri ışığında incelenmesi ve dönemin yerli ve yabancı yazarları tarafından nasıl algılandığının irdelenmesi amaçlanmaktadır. Bu yüzyılda ortaya çıkan ve çoğunluğu batıdan gelen formlarla oluşan yeni mimari dil, ?yükselme-çöküş? söylemi çevresindeki tartışmaların da ortaya çıkmasına neden olduğundan, bu çalışmada söz konusu geleneksel paradigmalar ile ?Lale Devri? kavramı ele alınmış, Nuruosmaniye'nin yenilikçi uslubu ile bağlantılı olarak toplumun batılılaşmasına da değinilmiştir. İkincil kaynaklar ve sanat tarihi alanındaki çalışmalar araştırılarak modern tarih yazılımında yapının nasıl ele alındığı sorgulanırken, Osmanlı mimarlık tarihinde bir ?Değişim Simgesi? olarak algılanışı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Eighteenth-century Istanbul set the stage for important political and socio-economic transformations; changing tastes and lifestyles were accompanied by an intensive architectural activity and more diffused patronage patterns. The climate of change was reflected on the urban environment where a more hybrid vocabulary started to emerge with wider penetration of foreign forms and novelties. This study focuses on the Nuruosmaniye that stands out as the first royal religious complex displaying baroque and neo-classical elements and a horse-shoe shaped courtyard which is unique in Ottoman architectural history. It aims to analyze the novelty of this prominent building within the dynamics of the eighteenth century and how it was perceived in contemporary local and foreign accounts. Hybridity in the architectural idiom, which is mostly of western origin, raised arguments around the ?declinist? discourse and there are references to the interpretations of traditional scholarship on these largely accepted paradigms of ?riseand- decline? and the notion of the ?Tulip Period? in relation with the westernizing aspirations of the society and the innovative style of the Nuruosmaniye. The image of the building is addressed in this context, questioning the way it was construed as an ?Icon of Change? in modern historiography through the study of secondary sources and art historical narratives.