The effects of extensive musical training on time perception regarding hemispheric lateralization, different time ranges and generalization to different modalities
Kapsamlı müzik eğitiminin hemisferik yanallaşma, farklı zaman erimleri ve farklı modalitelere genelleştirilmesi bakımından zaman algılamasına etkileri
  1. Tez No: 220847
  2. Yazar: EMRE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REŞİT CANBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Zaman algılaması ve kestirimi insan davranışının çok önemli bileşenlerinden olup beyindeki tek bir içsel saate mi dayandığı yoksa dağıtık süreçlerden mi kaynaklandığı halen tartışma konusudur. Bu tez zaman kestiriminin uyarım modalitesi ve hemisfer yanallığına dayalı olup olmadığını değerlendirmek için yanallaşmış işitsel ve dokunsal uyarımların etkilerini inceledi. Ek olarak, cinsiyet ve eğitimin zaman kestirimindeki etkilerini değerlendirmek için eğitimli kadın ve erkek müzisyenlerin performansı müzisyen olmayanlarla karşılaştırıldı. Özdeş bir denek tasarımında, denekler, işitsel ve dokunsal olarak kısa (standart uyaran 500 milisaniye olacak şekilde 100'den 900 milisaniyeye 50 milisaniyelik artırımlarla) ve uzun (standart uyaran 3000 milisaniye olacak şekilde 1'den 5 saniyeye 250 milisaniyelik artırımlarla) süreli aralıkları içeren süreleri karşılaştırdılar. Denekler tek kulaktan (sağ ya da sol kulak) veya çift kulaktan ses çiftlerini dinleyip bunların sürelerinin aynı olup olmadığını belirttiler. Dokunsal (titreşimsel) uyaranlar sol ya da sağ elin üst kısmına uygulandı. Uyaran çiftleri artan ve azalan dizilerde sunuldu. Sonuçlar cinsiyet farklılığı göstermedi; erkeklerin zaman kestiriminde daha hassas olduğu saptandı. Cinsiyet farklılığı erkekler ve kadınlar arasındaki corpus callosum boylarının farklılığından kaynaklanıyor olabilir. Bulgular kısa süreli dokunsal görev haricinde müzisyenlerin daha hassas olduğunu da gösterdi. Müzisyenlerin daha iyi performansı, bir modalitedeki zaman kestirim performansının başka modalitelere de genellenebileneceğini göstermektedir. Buna ek olarak, kestirim hatalarının standart uyaran sürelerine oranlarına dayalı (hata yüzdesi) analizleri, deneklerin performanslarının uzun sürelerde daha iyi olduğunu gösterdi. Uzun süreli dokunsal görev haricinde bir yanallık etkisi gözlemlenmedi. Sonuçlar müzik eğitiminin zaman kestirim performansını da etkilediğini ve işitsel olarak gerçekleşen bu eğitimin farklı modalitelere genellenebileceğine işaret etmektedir. Deneklerin genel olarak uzun sürelerde daha iyi performans göstermeleri ise beyinde farklı mekanizmalar olduğuna, uzun süreli zaman kestirimi için bilişsel süreçleri de içeren, kısa süreler için ise daha düşük seviyeli (duyusal), otomatik süreçlere dayanan mekanizmalar olabileceğini göstermektedir. Çalışmanın sonuçları beyinde belli bir bölgeye özelleşmiş bir saat olmadığı görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Time perception and estimation are very important aspects of human behavior. Whether these are based on a single internal clock or the result of distributed and emergent processes in the brain is still a matter of debate. The present thesis investigated the effects of lateralized presentation of auditory and tactile stimulation to assess whether time estimation is lateralized and affected by stimulus modality. Additionally, performances of both female and male trained musicians were compared to those of non-musicians to evaluate the effects of gender and training in time estimation. In an identical subject design, subjects attended a time duration comparison task for short (100 to 900 milliseconds in 50 milliseconds increments with a standard stimulus of 500 msec) and long ranges (1 to 5 seconds in 250 milliseconds increments with a standard of 3000 msec) in auditory and tactile modalities. Subjects listened to pairs of sounds either monaurally or binaurally and indicated whether the two stimuli were of equal duration. Tactile (vibratory) stimuli were applied on the top of either the right or the left hand. Stimulus pairs were presented in ascending or descending order. The results suggested a gender difference; males were more accurate in time estimation. Gender differences may be due to different corpus callosum sizes between males and females. Findings also suggested that musicians were more accurate except for the short tactile range. Better performance by musicians in both modalities suggests that time estimation in one modality can be generalized to others. Additionally, an analysis of estimation errors compared to the standard durations (percent of error) indicated that overall performance was better in the long range. There was no significant laterality effect except for long range tactile condition. Better overall performances of subjects in estimating the longer standard duration suggest that there may be different timing mechanisms in the brain, such as for long ranges which may include cognitive processes and for short ranges that are more low-level (sensory) and automatic. The present results also provide support for the view that the brain does not have a lateralized internal clock.