Üstbilişsel sorgulama destekli öz-düzenlemeli öğrenme yönteminin dördüncü sınıf öğrencilerinin problem çözme ve problem kurma becerilerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of the metacognitive inquiry-supported self-regulated learning method on fourth-grade students' problem-solving and problem-posing skills
  1. Tez No: 983792
  2. Yazar: ALEYNA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üstbilişsel sorgulama destekli öz-düzenlemeli öğrenme yönteminin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin problem çözme ve problem kurma becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, 2024–2025 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Ümraniye ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ilkokulda öğrenim gören 16 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden iç içe (gömülü) desen kullanılmıştır. Nicel veriler problem çözme ön-test ve son-testi ile problem kurma ön-test ve son-testinden; nitel veriler ise uygulama sürecinde toplanan çalışma kâğıtları ve araştırmacı gözlem notlarından elde edilmiştir. Verilerin nicel analizinde Wilcoxon Sıralı İşaretler Testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, öğrencilerin problem çözme performanslarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını, problem kurma performanslarında ise anlamlı ancak olumsuz yönde bir farklılık bulunduğunu göstermiştir. Nitel verilerin analizi, özellikle öğrencilerin yönergeleri takip etmede güçlük yaşamaları ve düşünme süreçlerini derinleştirememe durumlarının olumsuz nicel sonuçlarla paralellik taşıdığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, üstbilişsel sorgulama destekli öz-düzenlemeli öğrenme yönteminin bu araştırma kapsamındaki öğrenci grubunda problem çözme becerisinde anlamlı bir gelişme sağlamadığı; problem kurma becerisinde ise son-test lehine olumsuz bir değişime yol açtığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the self-regulated learning method supported by metacognitive questioning on the problem-solving and problem-posing skills of 4th-grade primary school students. The study was conducted with 16 students attending a public primary school affiliated with the Ministry of National Education in the Ümraniye district of Istanbul during the 2024–2025 academic year. An embedded mixed-methods design was used in the research. Quantitative data were obtained from problem-solving pre- and post-tests and problem-posing pre- and post-tests, while qualitative data were collected from worksheets used during the implementation process and researcher observation notes. The Wilcoxon Signed-Rank Test was used for the quantitative data analysis. The results indicated that there was no statistically significant difference in the students' problem-solving performance, whereas there was a significant but negative difference in their problem-posing performance. The analysis of the qualitative data revealed that students particularly experienced difficulties in following instructions and failed to deepen their thinking processes, which was consistent with the negative quantitative findings. In conclusion, the metacognitive questioning-supported self-regulated learning method did not lead to a significant improvement in problem-solving skills within this group of students and resulted in a negative change in favor of the post-test in their problem-posing skills.