Türkiye'de konut sorunu ve konut finansman sistemi (mortgage)
Housing problem and housing finance ( mortgage) in Turkey
- Tez No: 220855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YENER ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konut sorunu konusu ele alınmıştır. Konut sorununun nedenleri, beraberinde getirdiği diğer sorunlar incelenmiştir.İkinci bölümde, konut sorununun çözümüne yönelik dünyada ve ülkemizdeki politikalara değinilmiş, kalkınma planları konut açısından incelenmiştir. Ayrıca konut sorununa çözüm getirmesi açısından değerlendirilebilecek geçmişte çıkarılmış kanunlar ve şu anda uygulanmakta olan kanunlara kısaca yer verilmiştir. Yine konut ve konut sorunu açısından önemli bir kurum olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve faaliyetleri bu bölümde ele alınmıştır. Konut kooperatifleri konusu ise ikinci bölümde ele alınmış olan diğer bir konudur.Son bölüm olan üçüncü bölümde ise, özellikle son yıllarda ülkemizde bireyler ve hükümet tarafından oldukça üzerinde durulan konut finansman sistemi (Mortgage) ele alınmıştır. Sistemin işleyişi detayları ile anlatılmaya çalışılmış ve 5582 sayılı, ?Konut Finansman Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun? incelenerek, Mortgage sisteminin ülkemizde konut sorununun çözümü açısından etkili olup olmayacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts. In the first part, housing problem subject has been dealt with. The reasons of housing problem and the other problems which occur by housing problem have been analyzed.In the second part, policies in the world and in our country for housing problem's solutions have been mentioned; five year development plans have been analyzed regarding housing. Furthermore, obsolete laws and existing laws which can be evaluated as the solutions to housing problem, have been dealt with briefly. Housing Development Administration of Turkey (TOKI), which is an important association about housing and housing problems, and its activities have been mentioned.In the third and the last part, Mortgage subject, which has been dwelt upon by the cabinet and individuals in recent years in Turkey, has been discussed. It has been tried to be described how this system works in detail. In this context, Law no. 5582 has been analyzed. Mortgage system has been evaluated whether it is a solution to housing problem in Turkey or not.