Parlamenter hükûmet sisteminin rasyonelleştirilmesi ve Türkiye örneği
Rationalized parliamentary governmental system and the case of Turkey
  1. Tez No: 220870
  2. Yazar: BÜLENT YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ONAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Hükûmet sistemleri, yasama-yürütme ilişkisi üzerine kurulur. Erkler arasındaki ilişkiyi belirleyen ve biçimlendiren siyasi iktidar, hükûmet sistemleri bakımından yaşamsal bir role sahiptir. Bu yüzden, tezin ?giriş? kısmında, siyasi iktidar kavramı, ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Rasyonelleştirme araçları ve yöntemleri ise, parlamentarizmin mantığı ve uygulanışından kaynaklanan sorunların çözümü amacını gütmektedir. Aynı zamanda bu mekanizmalar hükûmet sisteminin değiştirilmesi sonucunda ortaya çıkacak risk potansiyelini azaltmaya yöneliktir.?Parlamenter Hükûmet Sisteminin Rasyonelleştirilmesi ve Türkiye Örneği? adlı tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde hükûmet sistemlerinin klasik ayrımı ve yeni sınıflandırma çalışmaları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise parlamenter hükûmet sisteminin temel sorunları saptanmıştır. Bu çerçevede parlamenter sistemin sorunlarının en aza indirgenmesi ve daha etkin bir işleyişe kavuşmasını sağlayacak birtakım hukuki düzenlemeler önerilmiştir. Tezin son kısmını oluşturan üçüncü bölümde; öncelikle, 1982 Anayasası'na kadar ki; Osmanlı-Türk anayasal gelişmeleri incelenmiştir. Ardından 1982 Anayasası'nın oluşturduğu hükûmet sistemi ve mevcut hükûmet sistemine getirilen eleştiriler değerlendirilmiştir. Nihayetinde önerilen seçeneklere karşı bir tez olarak, sistemin rasyonelleştirilmesi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Governmental systems are established on relationships between the legislative and the executive. The political power, which determines and formulates the relationship between the legislative and the executive, has a vital role in the forming of a governmental system. Therefore the concept of political power is discussed in detail in the introductory part of the thesis. Rationalized devices and methods aim to resolve the theoretical and practical problems of the parliamentary system. These mechanisms have the purpose of decreasing the potential risks which result from changing the system of the government.Our study that has the title, ?Rationalized Parliamentary Governmental System and The Case of Turkey?, consists of three parts. In the first chapter, there is a theoretical review of the classical categorization of governmental systems and new classifications. In the second chapter, main problems of the parliamentary system are determined. In this context, some legal arrangements are offered to minimize the problems to make the parliamentary system more efficient. In the third and last chapter, The Ottoman-Turkish Constitutional developments until 1982 Constitution and the governmental system provided 1982 are discussed. Finally, the rationalized parliamentarism is discussed as an alternative vis-à-vis the governmental systems that were proposed in the literature.