Havayolu taşımacılığında çalışanlara yönelik örgütsel uygulamaların etiksel algılanışı ve havaaracı bakım ünitesinde bir uygulama
Ethical perception of organizational practices towards employees in air transportation and a case study in aircraft maintenance unit
  1. Tez No: 220869
  2. Yazar: NALAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÇİĞDEM KIREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Havayollarının birincil amacı olan emniyetli bir uçuşun sağlanmasında, uçak bakım faaliyetlerinin önemi oldukça büyüktür. Yapılan araştırmalar uçak bakım sürecinde meydana gelen hataların önemli bir kısmının, insan faktörüne bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Örgütsel uygulamalarda etik ilkelerin benimsenmesi, havayolu çalışanlarının örgüte bağlılıklarını ve verimliliklerini artıracaktır. Böylece insan faktörüne bağlı hata oranlarının en aza indirilmesi mümkün olacaktır.Bu doğrultuda, öncelikle etik kavramı açıklanmıştır. Örgüt kültürü ve sosyal sorumluluk kavramları ise örgütsel etikle olan ilişkisi vurgulanarak ele alınmıştır. Etik dışı davranışların nedenleri ortaya konduktan sonra, çalışanlardan ya da örgütsel uygulamalardan kaynaklanan etik dışı davranışlar havacılık sektörü açısından ele alınmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise örgütsel uygulamaların etiksel algılanışının ve bu algının tutum üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla uçak bakım teknisyenlerine uygulanan anketin analizi yapılarak sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Aircraft maintenance operations play an important role in providing safe flight, the primary objective of airlines. The related studies indicate that the majority of error occurred during the aircraft maintenance process depend on human factor. Adapting ethic principals in organizational practices can improve efficiency and organizational loyalty of employees, and therefore, decrease the human error to its minimum.In this study, first, concept of ethics is described, and then organization culture and social responsibility concepts are investigated with the emphasis of their connection with organizational ethics. The reasons of unethical behaviors are described. The unethical behaviors due to employees and organizational practices are investigated in the perspective of aviation industry.In the final part of the study, the analysis of the survey applied to aircraft maintenance personnel in order to determine ethical perception of organizational practices and its effect on attitude, are performed and its results are presented.