Karia örnekleriyle Antik Çağ'da ılıcalar
Spas in Antiquity with carian examples
- Tez No: 569486
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ilıcalar, termal-mineral kaynak sularının terapötik amaçlı kullanıldığı bir hamam veya banyo yapısı olarak bilinmektedir. Hamamlar ve tıbbın Roma dünyasındaki yeri ve gelişimi üzerine oldukça fazla çalışma olsa da, ılıcalar ile ilgili yeteri kadar çalışılma yoktur. Türkiye'de ılıcaların sayısı yüzün üzerinde olmasına rağmen, bu ılıcaların Roma veya daha önceki dönemlerde kullanıldığına ve yeterli kanıtların var olup olmadığına dair geniş çaplı bir araştırma yapılmamıştır. Bu sebeple, Anadolu'da Roma dönemine ait kaç tane ılıca olduğu günümüzde bilinmemektedir. Roma sınırlarına bakıldığı zaman sadece İtalya'da otuzun üzerinde, diğer Roma vilayetleriyle beraber yüzü aşkın sayıda Roma Dönemi ılıcası olduğu bilinmektedir. Bu sebeple, Roma dünyasının önemli bir bölümünü oluşturan Asia Eyaleti'nde fay hatlarına bağlı sıcak su kaynaklarının sayısı düşünüldüğü zaman Roma Dönemi'nde oldukça fazla ılıca yapısının olması gerekmektedir. Batı Anadolu'da yer alan Karia Bölgesi'nde fay hatlarının fazlalığı sıcak su kaynakları bakımından zengin olduğunu göstermektedir. Tez çalışmamızın ana konusu olan Karia Bölgesi'nde, Antik Çağ'a ait 4 adet ılıca tespit edilmiştir. Ilıcaların tespiti için literatür araştırmasıyla birlikte orijinal ılıca yapı kalıntıları üzerinde incelemeler yapılarak, arazi çalışması gerçekleştirilmiştir. Antik Çağ'da ılıcaların nasıl kullanıldığına dair antik yazarların metinleri de incelenmiştir. Bu metinlerde yer alan bilgilerle tespit ettiğimiz ılıcaların konumları, kaynakları ve mimari özellikleri açıklanmıştır. Karia Bölgesi'nde geçmiş uygarlıkların sürekli olarak kullanmış olduğu bu ılıcaların araştırılması ve bilim dünyasına kazandırılmasına yönelik bir temel oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Spas are known as a bath or bath structure where thermal-mineral spring waters are used for therapeutic purpose. Although much work on the place and development of baths and medicine in the ancient Roman world has been done, there has not been enough work done about the spas. Despite the fact that there are hundreds of spas in Turkey, no extensive research has been carried out on whether the spas in Turkey had been used in ancient Rome or earlier periods, and whether there is sufficient evidence for the possible use of spas. For this reason, it is still not known how many spas in the ancient Rome in Anatolia there were. When we examine the Roman provinces, it is seemed that there are more than a hundred spas, whose more than 30 have been in Italy, belonging to the ancient Rome. According to this reason, considering the number of natural hot water springs connected to the fault lines in Asia Province, which was an important part of the ancient Roman world, there should be structures of spas quite a lot in the ancient Roman period. The presence of active fault lines in the Carian Region in Western Anatolia increases the richness of natural hot water springs. In the Carian Region which is the main subject of our thesis, four spas belonging to ancient ages were determined. A large-scale field work was carried out by using the method of observation on the original remnants of the structure together with the literature search for the detection of the spas. The texts of ancient writers about how the spas were used in ancient times were also examined. Moreover, the locations, sources and architectural features of the spas identified by the information in these texts are explained. What we have ascertain in Caria Region establishes a basis for these spas, which had been used continuously by the past civilizations, to be researched and be brought to the science world .