Bilişim teknolojilerinin yaygınlaşması ile değişen örgüt yapılarında halkla ilişkiler: Network örgüt yapılarına yönelik çalışma
The role of public relations in organizational structures changed by the diffusion of information communication technologies: A study on network organization structures
  1. Tez No: 220897
  2. Yazar: FERAH ONAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLİN PİRA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bilisim teknolojileri örgüt yapılarında köklü degisimlere neden olmustur. Küresellesme, yeni ekonomi kavramı, e-ticaret ve dıs kaynak kullanımı son yirmi yılda örgütsel degisimi hızlandırmıstır. Yıgısım, network ve sanal örgütler bu degisim nedeniyle ortaya çıkmıstır. Network örgütlerde halkla iliskilerin rolünü arastırmak amacıyla yapılan çalısmada halkla iliskiler uygulamalarının yer aldıgı yeni ekosistem degerlendirilmistir. lk olarak farklı yönetim yaklasımları, örgütsel konular ve örgütsel degisimi hızlandıran kavramlar tanımlanmıstır. Yeni örgüt yapıları ve network örgütler anlatılmıstır. Sonrasında halkla iliskiler kavramı, tarihi ve modelleri yeni iletisim ortamında degerlendirilmistir. Kurum kimligi, kurum kültürü, kurum imajı, itibar yönetimi, sosyal sorumluluk hem genelde hem de network örgütlerdeki haliyle tanımlanmıstır. Yeni online iletisim araçları sınıflandırılmıs ve yeni halkla iliskiler uygulamaları amacıyla degerlendirilmistir. Türkiye'deki en itibarlı seyahat acentesi networklerinden birisi ve onun ortakları arastırma için seçilmistir. Acentenin ve networke yeni katılan uluslararası acentelerin örgüt yapıları analiz edilmistir. Kurum kimligi, kurum kültürü, sosyal sorumluluk projeleri gibi halkla iliskiler uygulamaları, kullandıkları offline ve online iletisim araçları arastırılmıs; acentenin halkla iliskiler uygulamaları yabancı ortaklarıyla kıyaslanmıstır.
Özet (Çeviri)
Information communication technologies caused fundamental changes in organizational structures. Globalization, new economy concept, e-commerce, and outsourcing accelarated organizational change in the last two decades. As a result new types of organizations like clusters, network, and virtual organizations were introduced. The study is planned to investigate the role of public relations in network organizations. The new ecosystem where public relations practices take part is evaluated. First different management approaches, organizational issues, and concepts that accelarated organizational change is identified. New types of organization structures and network organizations are reviewed. As a second step, the concept, history, and the models of public relations are evaluated in a new communication environment. The main concepts like corporate identity, corporate culture, corporate image, reputation management, social responsibility are identified both in general and for network organizations. New online media are classified and assesed for public relations practices. The research is conducted with one of the most reputable travel agency networks in Turkey and its partners are chosen for the research. The organization structure of the agency and new international agencies which recently joined the network are analyzed. The main public relations pratices like corporate identity, corporate culture, social responsibility projects and offline and online communication tools of the travel agency network are investigated and the public relations practices of the agency is compared with its foreign partners.