Ideology, discourse, and the quest for identity in American immigration narratives
Amerikan göçmen edebiyatında ideoloji, söylem ve kimlik arayışı
- Tez No: 220898
- Danışmanlar: PROF. DR. GUNSELİ SONMEZ İSCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Maxine Hong Kingston ve Bharati Mukherjee adlı günümüz göçmen yazarların, sırasıyla The Woman Warrior ve Jasmine adlı romanlarında göçmen kimliğinin nasıl oluşturulduğunu inceliyor. Çalışma, söylemlerde oluşturulan göçmen kimliğinin sadece baskın olan göçmen tanımını yansıtmadığını; fakat aynı zamanda bu tanıma karşı çıktığını ve hatta bozup yeniden biçimlendirdiğini gösteriyor. Bu irdelemenin amacı; kimlik oluşumuyla ilgili kavramlar olan sessizlik, şiddet, kültürel çatışma ve teknoloji gibi kavramlar üzerine odaklanarak; Maxine Hong Kingston ve Bharati Mukherjee'nin yapıtlarında bu karşı çıkma ve yeniden yaratmayı açığa çıkarmaktır. Bu irdelemede, toplumdaki eşitsizlikleri ve güç dengesizliklerini devam ettirebilmek amacıyla, baskın gruplar tarafından dilin sistematik bir biçimde kullanılabildiğini ayrımsayarak ve buna bağlı olarak, insanlar için şeffaf olmayan bazı dilbilimsel yapıları açığa çıkarmayı temel alan Eleştirel Söylem Çözümlemesi yöntemi kullanılarak, Maxine Hong Kingston ve Bharati Mukherjee'nin baskın göçmen betimlemesini, onu yeniden yaratarak ve ona karşı çıkarak bozduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu inceleme sadece bazı tanıdık, doğal ve doğru görünen insan betimlemelerinin, gerçekte varolan durumu korumak amacıyla sistematik bir şekilde uygulanan bir takım dilbilimsel yapılar olabileceğini ileri sürmekle kalmıyor; aynı zamanda, yeniden biçimleme ve yeniden yaratma ile bu yapılardan kaçınmanın olanaklı olabileceğini gösteriyor. Çalışma, her iki göçmen yazarın, göçmen kimliğini sürekli yeniden yaratarak ve yeniden tanımlayarak; baskın söylem tarafından zorla kabul ettirilmeye çalışılan göçmen tanımından kurtulunabileceğini söylemeye çalıştıklarını ileri sürüyor. Böylece, bu iki yazarın metinlerinde, baskın söylem tarafından sözde sabit ve bilinen olarak sunulan göçmen kimliği, toplumsal koşullara göre devamlı değişen bir olgu olarak yeniden yaratılır.
Özet (Çeviri)
The present study intends to examine the ways immigrant identity is constructed in the works of two contemporary immigrant writers, Maxine Hong Kingston?s The Woman Warrior and Bharati Mukherjee?s Jasmine. It demonstrates that the creation of immigrant identity in discourses not merely mirrors but also upsets and undermines the dominant image of the immigrant. The goal of this study, focusing particularly on issues such as silence, violence, cultural conflicts, and technology in relation to identity construction, is to reveal this negotiation and resistance in the novels of Maxine Hong Kingston and Bharati Mukherjee. By employing Critical Discourse Analysis, a methodology aiming at exposing linguistic aspects in discourse that are unclear to people and establishing its theories on the assumption that language can be utilized by dominant groups to sustain inequalities in society, this investigation illustrates how Maxine Hong Kingston and Bharati Mukherjee create a new discourse, resisting the dominant presentation of the immigrant by re-constructing and re-creating immigrant identity. Thus, this study demonstrates not only that certain familiar, commonsensical, and seemingly normal and true ascriptions of people may in fact be a systematic application of certain linguistic constructs with the intent of sustaining the status quo, but simultaneously that it is possible to evade these constructs through re-creation. This study claims that both immigrant writers have found a way to evade these imposed images of the immigrant by perpetually re-creating the immigrant self. Thus, their texts alter the so-called `known? immigrant identity, which does not seem to be stable as suggested by dominant power, but rather shifting with societal changes.