İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirmesi ve maliye bakanlığı çalışanlarına yönelik bir uygulama
Performance evaluation in human resources management and an applications for the staff of ministry of finance
- Tez No: 220896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR DOLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
İnsan kaynakları yönetiminde, performans değerlendirmenin yeri ve önemi günümüzde daha çok değer kazanmıştır. Dünyada yaşanan hızlı gelişim ve değişim tüm örgütleri yoğun bir rekabet ortamına sürüklemiştir. Bu rekabet ortamında örgütler varlıklarını sürdürebilmek için verimliliklerini mümkün oldukça en üst düzeye çıkartmak zorundadırlar. Günümüzde tüm örgütlerde, gerçek verimliliğe ulaşmanın tek yolunun insan kaynağından daha etkin faydalanabilme gerçeği olduğu ortaya çıkmıştır.Küreselleşme, rekabet, yönetim ve üretim alanlarındaki değişmeler, personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçişi hızlandıran faktörlerdir. Bu yönetim felsefesi, insan faktörünün üzerinde durup, insan kaynağının tamamen farklı bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. İnsan kaynakları yönetiminin vazgeçilmez bir unsuru olan performans değerlendirme sistemi, sürekli gelişimi hedefleyen, kariyer hedeflerine yönlendiren, işe alma, yükselme, ücret belirleme gibi unsurlar üzerinde etkili bir kriter olarak ortaya çıkmıştır.Rekabet ortamında verimlilik, özel sektörde olduğu gibi kamu yönetiminde de oldukça fazla ön plana çıkmaya başlamıştır. Kamu yönetiminin etkin ve verimli çalışma ve kaliteli hizmetler sunması tüm ülke ekonomisini yakından ilgilendirmektedir. Kamu hizmetlerindeki çalışmaların yeniden değerlendirilerek değişen koşullara cevap verebilmesi amacıyla kamu yönetiminin işleyişi, teşkilat yapısı ve personel rejiminden kaynaklanan sorunların giderilmesi gerekmektedir. Kamu kurumlarında sorunların başında verimsizlik, memnuniyetsizlik ve performans düşüklüğü gelmektedir. Kamu kurumlarında gerçekleştirilebilecek performans değerlendirme sistemi ile bu sorunların önemli bir kısmı direkt ve dolaylı olarak çözülerek; hizmet veren personel ile hizmet alan vatandaşı daha çok memnun edebilecek bir yapılanma sağlanmış olacaktır.Bu çalışmada, insan kaynakları yönetiminin en önemli işlevlerinden biri olan ?performans değerlendirme? kavramı ve Türkiye'deki kamu kurumlarındaki uygulanması incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Maliye Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünde çalışan personelin değerlendirme sistemine ilişkin görüş ve önerileri alınarak ülkemizdeki değerlendirme çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'deki kamu kurumlarının büyük bir kısmında performans değerlendirme bilincinin yeterince gelişmediği ve yapılan performans değerlendirme uygulamalarının da amacından uzak olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In Human Resources Management the position and importance of performance evaluation has more value at Today?s World. Rapid development and change in the world has dragged all organizations into an atmosphere of competition. The organizations have to ascend their productivity to the top level as much as possible in order to survive in this atmosphere of competition. Today in all these organizations, it has come to light that the only way to reach real productivity is to benefit from human resource more efficiently.The changes in the areas of globalization, competition, management and production are the factors that speed up the transfer from personnel management to human resources management. This philosopy of human resources management has emphasizedon human factor and brought to light the necessity that human resource has to be taken into account in a totally different point of view. Performance evaluation system, which is the most indispensable element of human resources management, has come out to be a criteria that is effective on components such as employment, promotion, remuneration, and its aim is a continual development and steering towards career goals.In this atmosphere of competition, productivity has begun to be more important in local governments just like it is in private sectors. The effective and productive work of local government concerns the whole country economy at close range. The works of local governments should be evaluated and; in order to meet the needs of changing conditions, problems that arouse from local government process, organization construction and personnel regime should be eradicated. Inefficiency, dissatisfaction and low performance are the leading problems seen in local governments. With the Performance evolution system that can be installed in local governments, an important range of these problems can be solved directly or indirectly, and so an organization that will satisfy both the employees and citizens will be ensured.In this study, performance evaluation, one of the most vital functions of human resources management, and its applications to public bodies in Turkey have been investigated. Also, a questionnaire survey was made for the purpose of improving the evaluation systems in our country, by having the comments and suggestions of the staff of Human Resource Department of Ministry Finance Head Office. In conclusion, it has been seen that performance evaluation has not been comprehended by most of the public bodies in Turkey yet and its applications are distant from its goal.