Demokrat Parti Dönemi milli eğitim politikası (1950-1960)
National education policy of Democrat Party (1950-1960)
  1. Tez No: 220900
  2. Yazar: EMRE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Tarih, Education and Training, Political Science, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
DP, Türk siyasi tarihinde önemli bir yere sahiptir. Ocak 1946'da kurulan DP, çok partili hayata geçiş sürecinde önemli bir rol oynamıştır. Kurulduktan kısa bir süre sonra geniş halk kitlelerinin desteğini alan DP, bu destekle 1950 yılında yapılan seçimlerde ezici bir çoğunlukla iktidarı CHP'den devir alarak Tek Parti yönetimine fiilen son verdi. CHP'ye göre daha liberal bir siyasi çizgi takip eden DP, halk desteğini sağlamak için özelikle laiklik konusunda verdiği tavizlerle Cumhuriyetin temel ilkelerinin sarsılmasına, Atatürk'ün manevi şahsının ve devrimlerin yıpratılmasına neden oldu. DP'nin en çok tepki alan politikalarından biri de uyguladığı Milli Eğitim Politikası oldu.Cumhuriyetin ihtiyaç duyduğu çağdaş, Cumhuriyete, devrimlere ve Atatürk ilkelerine sahip çıkan ve bağımsızlığına düşkün yeni nesiller yetiştirmek için Milli Eğitim Politikası başat bir rol üstlenmişti. CHP, iktidarı süresince eğitim politikasında bu hedeflere ulaşmak için taviz vermeden kararlıkla adımlar attı. Devrimlerin tüm ulusa yayılması için büyük çaba harcadı.Ancak CHP'nin izlediği bu kararlı Milli Eğitim Politikası, DP'nin iktidar olmasından sonra duraklama sürecine girdi. DP, iktidara geldikten sonra devrimleri millete mal olanlar ve olmayanlar diye ikiye ayırarak devrimlerin yıpratılmasına zemin hazırladı. İzlediği ılımlı laiklik politikası sonucu ilk ve ortaöğretimde dini eğitime tekrar başladı. Ülke genelinde imam-hatip okulları açtı. Oy kaygısıyla atılan bu adım iyi denetlenemediği için devrim karşıtı tarikatların bu okullarda hâkimiyet kurmasına ve laik eğitim sisteminin büyük yara almasına yol açtı.Diğer taraftan ise Amerika ile artan ilişkiler neticesinde DP, Türk Eğitim Sisteminin her kademesinde yoğun bir Amerikan etkisinin görülmesine ve Milli Eğitim Politikasının bağımsızlığını kaybederek Amerikanın etkisi altına girmesine neden oldu.
Özet (Çeviri)
Democratic Party has got an important place in the political history of Turkey. Democratic Party which has been found in January 1946 played an important role during the period of multy-party system. A short period after the foundation Democratic Party got a great support of the people and due to this support it won in the election made in 1950 with an extraordinary majority and came to power instead of Republican People's Party and in this way completed the one-party system. Democratic Party followed more liable political line in comparison with Republican People's Party and in order to provide the support of people the Democratic Party made concessions regarding laicism and in this way caused shaking of the basic principles of the Republic, the attrition of spiritual character of Atatürk and his revolution. On of the most criticised policies of Democratic Party was the policy of National Education.In order to grow up new generation Republic needed young people who are mordern, maintains the principles of revolution and Atatürk and is excessively fond of independence the policy of National Education played an important role. Republican People's Party in order to reach its aims made unbending steps during its rulership without making concessions to its principles. It made great efforts to spread revolution to the people.But the unbending policy of Republican People's Party in National Education entered the process of stagnation after the Democratic Party?s rulership. After Democratic Party became the ruling party divided the revolutions into two parts ones which have brought benefit to the people and ones which haven?t brought any benefit to the people and prepared the ground to fray the revolutions. As a result of the policy of laicism followed by the party in primary and secondary schools the religion lessons started to be taught again. All over the country the vocational religious high schools were organised. This step made because of the anxiety of vote wasn?t supervised very well and this gave rise to domination of religious orders that have antirevolutionary thoughts in these schools. On the other hand as a result of growing relations with the USA Democratic Party caused a great influence of the USA on the every level of Turkish educational system. The National Education Policy lost its independence and came under the influence of America.