Erotik eserleri ve kadın figürünü ele alışı bağlamında Gustav Klimt üzerine bir inceleme denemesi
An analysis study about Gustav Klimt's erotic drawings and his way of treatment of the women figure
  1. Tez No: 220899
  2. Yazar: CEM GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Gustav Klimt'in kadın figürünü nasıl ele aldığı ve bu ele alış biçimiyle ortaya çıkan erotik etkiler incelenmiştir. Bunun için yerli ve yabancı literatür taramasının yanında sanatçının bazı eserleri üzerine yapılan incelemelere yer verilmiştir. Gustav Klimt, kadın figürünü tarihselci bir biçemle idealize etmekten kaçınmış, mitolojik veya kanonik temalara bağlı kalmayı reddetmiştir. Bunun yerine, çalışmalarında insanın gerçekliğini çıplağa yansıtmaya çalışmıştır. Tuvalde kadın imgesi Klimt sayesinde bir zaman, bir kimlik ve bir kişilik kazanmıştır. Bunun bir sonucu olarak da erotizm hissi yoğun bir şekilde kadın imgesi ile buluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this paper, the way Gustav Klimt treats the woman figure in his works and the erotic effects revealed as a result of his way of treatment of woman figure are analysed. Therefore, besides native and foreign literature scaning, analysis of some of the artist's important works are included in the paper. Gustav Klimt refrained from the idealization of female figure in a historical style and he refused to remain stick to the mithological and canonical themes. Rather than that, Klimt worked on the subject of reflecting the human reality to the nude. Thanks to Klimt, the female image on the canvas has gained a sense of time, identity and personality. As a result of this, the sense of erotism comes together with the female image.