Sporda risk yönetimi: Turkcell süper ligindeki sporcuların risk değerlendirmeleri üzerine bir araştırma
Risk management in sports: A research on the risk assessment of the sportsmen in turkcell super league
  1. Tez No: 220905
  2. Yazar: HALİL ORBAY ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın genel amacı Turkcell Süper Lig'indeki sporcuların risk değerlendirme düzeylerini ortaya koymak ve sporda risk yönetiminin önemini vurgulamaktır.Araştırma genel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2006?2007 sezonu Turkcell Süper Lig'indeki sporcular oluşturmuştur. Araştırmaya 15 futbol kulübünden 273 sporcu katılmıştır.Araştırma verilerinin toplanması amacıyla 30 soruluk iki bölümlü bir anket uygulanmıştır. Anketin birinci bölümünde sporcuların yaşı, medeni durumu, öğrenim durumu, profesyonellik yaşı ve bulunduğu kulüpteki görev süresine ilişkin sorular yer almaktadır. İkinci bölümde ise finans yönetimi, sigorta yönetimi, tesis yönetimi ve sakatlık yönetimine ilişkin 5 seçenekli Likert ölçeğine göre değerlendirilmesi istenen ifadeler yer almaktadır.Araştırma verilerinin istatistiksel çözümlenmesi için SPSS 12.0 for Windows paket programı kullanılmıştır. Bu çözümlemede istatistiksel teknikler olarak frekans dağılımı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Araştırma grubunun yaş, öğrenim durumu, profesyonellik yaşı ve kulüpteki görev sürelerine ilişkin risk değerlendirme düzeylerini belirlemek için One-Way ANOVA testi, Araştırma grubunun medeni durum ve statülerine ilişkin risk değerlendirme düzeylerini belirlemek için Independent-Samples T-Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to clarify the level of the sportsmen?s risk assessments in Turkcell Super League and to emphasize the importance of risk management in sports.The research has been performed as a general scanning model. The research population consisted of the sportsmen in Turkcell Super League in the season 2006-2007.A two-section survey including 30 questions was performed to get the research data. In the first section of the survey, there were questions about the sportsman?s age, marital status, educational background, age of professionalism and tenure of office in his club. In the second section, there were statements related to finance management, insurance management, facility management and injury management, each having five options and was required to be evaluated according to the Likert scale.SPSS 12.0 for Windows packet programme was used for the statistical analysis of the research data. In this analysis, the frequency distribution, the percentage, the mean, the standard deviations were used as statistical techniques. The One-Way ANOVA test was used to determine the level of risk assessment of the target group related to their age, educational background, age of professionalism and tenure of office in his club. The Independent-Samples T-Test was used to determine the level of assessment of the target group related to their marital status and other status.