Meloksikamın' ın suda çözünen diblok, triblok kopolimer miselleri ve çapraz bağlı misellerden salımının incelenmesi
The investigation of release meloxicam from water soluble diblock-triblock copolymer micelles and cross-linked shell micelles
  1. Tez No: 220906
  2. Yazar: FATMA HAZAL GÖRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Polimerik ilaç taşıyıcı sistemler günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu taşıyıcılardan biri olmaya aday diblok ve triblok kopolimerlerin miselleri, çapraz bağlı miseller üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir. Polimerik miseller ilaç salınımındaki kullanımlarından dolayı önemli bir çalışma konusudur.Miseller genel olarak hidrofobik bir çekirdek ve hidrofilik bir dış çeperden oluşur.Bu yapı hidrofob özellikteki ilaç etkin maddeleri için büyük avantaj sağlamaktadır.Bu çalışmada hidrofob özellikte non-steroidal antienflamatuar bir ilaç olan meloksikam kullanılmıştır. Polimerik taşıyıcı sistem olarak Poli{2-(dimetilamino)etil metakrilat}- Poli{(2-(dietilamino)etil metakrilat} (DMA-DEA) diblok kopolimer %0.5 misel çözeltisi ve Poli{2-(dimetilamino)etil metakrilat}- Poli{2-(diizopropilamino)etil metakrilat}- Poli{2-(N-morfolino)etil metakrilat} (DMA-DPA-MEMA) kullanılmıştır. Polimer çözeltisine asit ilavesi ile pH=2 `nin altına düşürülüp polimerin çözünmesi sağlanmıştır. Ortam KOH ile bazikleştirilerek ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak pH=8-9 arasında misel oluşumu gözlenmiştir. Misel çapına dinamik ışın saçılımı (DLS) ve zeta sizer kullanılarak bakılmıştır. Meloksikam metanolde çözülmüş ve misel çözeltisine yüklenmiştir. Ancak metanol misel yapısını bozduğundan yükleme dimetilsülfoksid ile yapılmıştır. İlaç yükledikten sonra diblok kopolimer misel çapında artış olduğu gözlenmiştir. Bu da meloksikamın misel tarafından hapsedildiğini göstermektedir.Meloksikam' ın miselden in vitro/ ex-vivo salım çalışmaları diyaliz tüpü ve Franz difüzyon hücresi' nde membran olarak bayan karın bölgesinden alınan deri kullanılarak kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, polymeric drug delivery systems are used extensively. Studies on the diblock and triblock copolymer micelles and shell cross-linked which are a candidate of this group carrier are being continued. Polymeric micelles are important because of their use for drug release.Micelles are usually composed of a hydrofobic core and hydrophilic corona. This structure is an adventage for hydrofobic drugs, active ingredients.At this study, meloxicam, a hyrofobic non-steroidal anti-inflamatuary drug, was used. %0.5 solution of Poly{2-(dimethylamino)methyl methacrylate)}-Poly {2-(diethylamino)ethyl methacrylate)} (DMA-DEA) diblock copolymer and Poly{2-(diethylamino)methyl methacrylate)}-Poly{2-(diisopropylamino)ethyl methacrylate }-Poly{2-(N-morpholino) ethyl methacrylate }(DMA-DPA-MEMA) were used as a polymeric drug carrier system. The polymer was dissolued at pH below 2 by adding acid solution. Forming micelles were occured when this solution was getting basic by adding KOH at pH 8-9 and depending on temperature of the medium. Radius of micelles was determined by using dynamic light scatring (DLS) and zeta sizer. Meloxicam was dissolved in methanol and loaded micelles solution. But methanol damaged to micelles structure so dimethylsulfoxide (DMSO) was used for loading process. Diameter of diblock copolymer? s micelles were increased after loading meloxicam on micelles. This situation shows that meloxicam was locked in micelles.In vivo and ex vivo drug release studies of meloxicam have been done by using Franz diffusion cell and dialysis tubing and the skin from the abdomen of femeale patient.