Çin ekonomisinin gelişimi ve Türkiye'nin ihracatına etkisi
The development of China's economy and effects of export of Turkey
- Tez No: 220911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti 1 Ekim 1949'da kurulmuştur. Ülkenin kuruluşundan 1976 yılına kadar Çin'in dış dünya ile ilişkileri çok düşük düzeydedir. 80'li yıllarla birlikte ülkede dışa açılma çabaları başlamıştır. Çin bu yıllardan sonra hızlı ekonomik kalkınma yoluna girmiş, uluslar arası sistem ile bütünleşmeyi hedef olarak belirlemiştir. 1992 yılında Çin ? Sosyalist Piyasa Ekonomisi? anlayışını benimsemiştir. Çin 11 Kasım 2001 tarihinde DTÖ sistemine dahil olmuştur. Böylece Dünya Ekonomik Sistemine uyum çabaları sonuç vermiştir.Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye ticari ilişkilerine bakıldığında gün geçtikçe Türkiye'nin dış ticaret açığı artış göstermektedir. Bu ticaret açığının ortaya çıkmasında birçok etken rol almaktadır. Türkiye uzun yıllar boyunca Çin ile ticari ilişkilerini geliştirmede yetersiz kalmış, bunun yanında önceki yıllarda düşük miktarda da olsa Çin'e ihraç ettiği ürünleri bile Çin'den ithal eder hale gelmiştir. Tabi ki tüm sorun Türkiye'den kaynaklanmamaktadır. Burada Çin'in sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı etkileyen ekonomik gelişimi ve reformları da ön plana çıkmaktadır.Bu çalışmada Çin'in ekonomik gelişiminden, Türkiye ile ticari ilişkilerinden ve Türkiye ihracatına etkilerinden bahsedilecektir. Türkiye'nin Çin'e olan dış ticaret açığını azaltması, ayrıca üçüncü ülkelere karşı rekabet üstünlüğünü kazanması için çözüm önerileri öne sürülecek ve bunun önündeki Çin'den kaynaklanan engellerden söz edilecektir.
Özet (Çeviri)
People?s Republic of China was set up on 1st October 1949. From the establishment of the country to 1976 China?s relationship with other countries was at a very low level. With 80?s coming efforts to expand international trade relationships. After this years China started to the way of quick economic growth and become united whole with international system determined as on aim to. In 1992 China adapted the intellect of ?Socialist Market Economy?. On 11th November 2001, China was included in WTO. So, efforts to adaptation with World Economic System came to conclusion.When looked at the trade relationships between China and Turkey, each day Turkey's foreign trade gap shows a decline. Lots of factors take role in occuring this trade gap. During long years, Turkey became insufficient in improving trade relationship with China, beside this on past years even the products, even if at low quantity, exporting to China came to a position to import from China. Of course the whole problem is not cause of Turkey. Here, China?s economic development and reformations that shokes not only Turkey but the whole world highlights.In this work, will be explained China?s economic development, trade relationship with Turkey, and effects on Turkey?s export. Solution suggestions will be proposed for Turkey?s getting rid of with the foreign trade gap with china and also winning the superiority of rivalry against third world countries and will be explained the barriers that are in front of this which derives from China.