Tedarik zinciri yönetiminde yedek parça temin yönteminin seçim modeli: Uluslararası bilişim firmasında uygulama
Selection model of spare parts supply methods in supply chain management: Application in international computer company
  1. Tez No: 700844
  2. Yazar: YILDIZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. EZGİ UZEL AYDINOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bilişim firmalarına Türkiye Bilgisayar (PC) pazarında satmış oldukları ürünlere dair '6502 sayılı Tüketici Haklarını Koruma Kanunu' yükümlülükleri dahilinde, fatura tarihinden itibaren geçerli olacak 2 yıl garanti verme ve 5 yıl da tamir sorumluluğu yüklemektedir. Ayrıca bu tamir sorumluluğunu 21 iş günü içerisinde tamamlamaları zorunlu kılınmıştır. Bu ürünlerin arızalanması durumunda işletmeler satış sonrası tamir ve bakım hizmetleri kapsamında onarım için ihtiyaç olabilecek parça taleplerini planlamak zorunluluğu ile karşı karşıyadırlar. Bilgisayar yedek parça tedarikinin karmaşık ve dinamik yapısı sebebiyle kötü Malzeme Planlama ve Yönetimi, yüksek fiyat, tedarikte gecikme gibi sorunlar düşük verimliliğe sebep olduğu gibi yasal yaptırımı da mevcuttur. Bu çalışmanın ana amacı, yedek parça tedarik seçim sürecini analiz etmektir. Çalışma bünyesinde tedarik yöntemi seçim kararı verilirken dikkat edilmesi gereken kriterlere değinilmiştir. Yapılan Derinlemesine Mülakat ile sektördeki uzman kişilerin görüşleri alınmış ve içerikleri analiz edilerek bu kriterler ve kullanılan tedarik yöntemleri belirlenmiş ve tablolaştırılmıştır. İkili karşılaştırmaların yer aldığı değerlendirme formu üzerinden elde edilen verilerden bir hiyerarşik model ortaya konmuştur. Oluşturulan bu modelden sonra çalışmamızda en iyi kriter ve en iyi tedarik seçimine yönelik bir uygulamaya yer verilmiştir. Araştırma Türkiye PC sektörünün %77.5 payını oluşturulan 4 büyük firmanın yöneticilerinin görüşlerine dayandırılarak yapılmış ve dört alternatif tedarik yöntemi Analitik Hiyerarşi Prosesi Yöntemi ile değerlendirilerek aralarından en iyi tedarik yöntemi seçilmiştir. Verilerin analizi için Super Decision yazılımından faydalanılmıştır. Daha sonra çıkan sonucun güvenilirliği için tutarlılık oranı kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is the responsibility of Computer (PC) companies to provide 2 years of warranty and 5 years of repair responsibility for the products which they sell in the Turkey Computer (PC) market, which will be valid from the date of invoice, within the obligations of the“Consumer Rights Protection Law 6502”. In addition, they are obliged to complete this repair responsibility within 21 working days. In case of failure of these products, companies are faced with the obligation to plan the demand for the parts that may be needed for repair activities within the scope of after-sales repair and maintenance services. Due to the complex and dynamic nature of computer spare parts supply, problems such as poor Material Planning and Management, high prices, and delays in supply cause low productivity as well as legal imposition. The main purpose of this study is to analyze the spare parts procurement selection process. Within the scope of the study, the criteria to be considered while making the decision to choose the best procurement method are mentioned. With the In-depth Interview, the opinions of the experts in the sector were taken and their contents were analyzed, and these criterias and the procurement methods used were determined and tabulated. A hierarchical model was developed from the data obtained through the evaluation form with pairwise comparisons. After this created model, an application for the best criterion and the best supply selection is included in our study. The research was based on the opinions of the managers of the 4 big companies, which have a 77.5% share of the Turkish PC industry, and the best procurement method was selected by evaluating the four alternative procurement methods with the Analytical Hierarchy Process Method. Super Decision software was used to analyze the data. Then, the consistency ratio was checked for the reliability of the result