Taberî'nin tefsir metodolojisi
Taberi's methodology of tafsir
- Tez No: 220975
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
Taberî'nin ,?Câmiu'l-beyân an te'vîli âyi'l- Kur'ân? isimli eseri mukaddimeve asıl metin olmak üzere iki ana bölümden olusmaktadır. Bizim tezimiz de ikibölüm halinde düzenlenmistir. Tezin birinci bölümünde tefsirin mukaddimesi,Taberî'nin Dini bilimler ve Din Bilimlerindeki yeri ele alınmıstır. Mukaddimesi 10baslıktan meydana gelmekte olup tefsirinin temeli mahiyetindedir. DiniBilimlerden Fıkıh, Kıraat, Kelam ve Dil Bilimlerine dair görüsleri tespit edilmeyeçalısılmıstır. Bu bölümde son olarak Din bilimlerinden Dinler tarihindeki yeriincelenmistir. Tezin ikinci bölümünde müfessirin Kur'an ilimlerine dair görüsleri,tefsirinin rivayet ve dirayet yönleri incelenmeye çalısılmıstır. Sebeb-i nüzul, Nesh,Muhkem-Mütesabih, 'cazü'l Kur'an, Huruf-u mukatta ,Garibu'l-Kur'an, Ayet veSureler arasındaki uyum gibi konular Kur'an limleri baslıgı altında incelenmistir.Tefsirinin rivayet yönü kısmında Kur'an'ın Kur'an ile tefsiri, Kur'an'ın sünnet iletefsiri, Kur'an'ın sahabe ve tâbiûn sözüyle tefsiri ele alınmıstır. kinci bölümünsonunda müfessirin dirayet yönü incelenmistir. Tefsir-te'vil kavramlarına bakısı,te'vil-tefsir metodolojisi, te'vil tercihleri, Kur'an'ı anlama noktasında anahtarkavram olarak kullandıgı zahir kavramı ve bu kavramın tefsirine yansımalarıüzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
The commentary of the Qur'an (Arabic:Jami al-bayan an ta'wil ay al-Qur'an), popularly known as Tafsir al-abari consist of two sections; introductionand main body text. In the same way my thesis has been arranged as two sections.Tafsir?s introduction, Tabari?s place in Islamic sciences and religious sciencestakes part in the first section of thesis. Introduction has been composed of tendifferent titles and it is the main component of the tafsir. His thought about Islamicsciences like Fiqh, Qiraat, Kalam and Language Sciences take part in this section.In the same section his place in the history of religions has been examined. In thesecond section his opinions about Qur?anic sciences, rivayah and dirayah aspectsof his tafsir have been examined. Asbaabu Nuzool , naskh, Muhkam-Mutashabih,I?jaz al-Quran, Mukatta?at, Gharib al-Qur?an, the harmony between ayah and surasare examined under the title Qur?anic sciences. In the section ?Tabari Tafsir?sAspect of Rivayah?, interpretation of the Qur'an by the Qur'an, interpretation ofthe Qur'an by the Hadith and interpretation of the Qur'an by the opinion ofsahaba and Tabi`in have been dealt with. At the end of the second sectionmufassir?s aspect of dirayah has been examined. In this context his approach toconcepts of tafsir-tawil, the methodology of tafsir-tawil, preferences of tawil, zahir(outer) concept, which he used as a key concept to understand the Qur?an andreflections of this concept to his tafsir have been dwelt upon.