Felsefi danışmanlık yaklaşımının, rehberlik ve psikolojik danışmanlık anlayışlarının genel mantığı ile birleştirilip, birleştirilemeyeceği sorunu
It's the problem of whether philosophical counseling approach can be put together mentalities of guiding and psycohological counseling or not
- Tez No: 220976
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN KÜLAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
21. yy da felsefe, kendisini, yeniden yapılandırmaya ve insanla olan bağını yeniden kurmaya yönelmiştir. Bunun en yeni biçimi ise, felsefi danışmanlık yaklaşımıdır. 1980 yılından beri felsefi danışmanlık yaklaşımı, alternatif bir danışma türü olarak dünyanın pek çok yerinde kullanılmaktadır.Felsefenin insanla ve yaşamla olan bu bağını tekrar geri kazandırmak için dünyanın birçok yerinde örgütler kurulmuştur. İlk önemli örgüt 1992 yılında, ?American Society For Philosophy, Counseling, Psychotherapy? (ASPCP); yani ?Felsefe, Danışmanlık ve Psikoterapi İçin Amerikan Topluluğu? olmuştur. Bu topluluk, üç disiplini bir araya getirmek, felsefe ile diğer danışmanlık meslekleri arasında bir bağ kurmak için oluşturulmuştur. 1998?de ?American Philosophical Practitioners Association? (APPA); yani ?Amerikan Felsefe Uygulayıcıları Birliği? de ortaya çıkmıştır.Felsefi danışmanlık yaklaşımı, rehberlik ve danışmanlık anlayışlarının doğasına uygun olarak, felsefi danışmanın sahip olması gereken felsefi bilgiyi ve psikolojik donanımı gerektiren alternatif bir filo-psikolojik danışmanlık yaklaşım geliştirme çabasıdır.Bu çalışmada, felsefi danışmanlığın, rehberlik ve psikolojik danışmanlık yaklaşımları içindeki yerinin ne olabileceği sorusunun yanıtlanmaya çalışılmıştır.Bu çalışma nitel bir araştırma yöntemini temel almaktadır. Araştırmanın tipik doküman örnekleminde, öncelikle felsefi danışmanlığın kurucusu olan Achenbach ve onun takipçisi olan ve APPA'nın da başkanlığını yapan Marinoff'un çalışmaları yer almaktadır. Achenbach ve Marinoff'un çalışmaları ekseninde, Lahav, Amir, Schuster, Walsh, Merstein, Martin, Kuçuradi ve Raabe'nin düşünceleri analiz edilmiştir. Araştırmada, psikolojik danışmanlığa alternatif bir yaklaşım olarak felsefi danışmanlığın var olup olamayacağı sorgulamasına yönelik olarak bu farklı görüşlerin verdikleri yanıtlar analiz edilmiştirAraştırma sonucunda elde edilen temel bulgular şöyle özetlenebilir: Felsefi danışmanlık saf felsefe değil, felsefenin, danışmanlık mantığı içinde, içerik olarak kullanılmasıdır. Psikolojik danışma alanının felsefesinde önleyici ruh sağlığı vardır. Bu yeni gelişmekte olan felsefi danışmanlığın da odak noktasıdır. Felsefi danışmanlığın amacı, kişilerin kendi felsefelerini oluşturmalarında yardımcı olmaktırANAHTAR KAVRAMLARFELSEFEDANIŞMANLIKETİKTERAPİPSİKOLOJİREHBERLİKANLAMYÖNTEM
Özet (Çeviri)
In 21st century philosophy tend to construct itself again and set up its connection between it and human again. İts best way is the approach of philosophical counseling. Since 1980 the approach of philosophical counseling is used in many places of the world as an alternative counseling type.Organizations was set up in the many places of the world for gain again the communication between philosophy and human. The first important organization in 1992 was ?American Society for Philosophy,Counseling,Psycoteraphy.? This society is constructed for communication with philosophy and other counseling jobs and put together three disciplines. In 1998 American Philosophical Practitioners Association was occured.The approach of Philosophical counseling is trying to improve an alternative philo-psycohological counseling which needs a psycohological equipment and the philosophical knowledge that is a need for the philosophers.In this work the question of what is the place of philosophical counseling in guiding and psycohological counseling approach is tried to answer.This research is based on qualitative method. In the example of research firstly Achenbach's and Marinoff's (the presedent of APPA) works are used.And Lahav, Amir, Schuster, Walsh, Merstein, Kucuradi and Raabe's ideas were analyzed. In this research as an alternative approach, if the philosophical counseling will occur or not according to the answers of different ideas were analyzed.The basic information found at the end of the research can be summarize like that:Philosophical counseling is not a clear philosophy.It is only using in conseling knowledge as a content in philosophy of space of psycohological counseling. This is the basic point of new improving philosophical counseling. The aim of philosophical counseling is to help the people while they are improving their identity. It works for to improve the human, to look the different perspective and improve yourself in this way.Key WordsPHİLOSOPHYCOUNSELİNGETHİCSTHERAPHPSYCHOLOGYGUİDANCEMEANİNGMETHOD