Medine'nin İslamlaşması
The Islamization of Medina
  1. Tez No: 221005
  2. Yazar: FETHULLAH ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASIM YEDİYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalısmada Hz. Muhammed (SAV) döneminde gelisen en önemli olaylardanbirisi olan Medine halkının ?slâm'a girisi konu edilmektedir.Çalısmanın girisinde ?slâm'ın ilk olarak muhatap olduğu kesim yani Mekkesehri ele alınmıstır. Böylece Medine'ye uzanan yolda hangi merhalelerden geçildiğigösterilmeye çalısılmıstır. Birinci bölümde Medine sehrinin ?slâm'dan önceki siyasi,sosyal ve ekonomik yapısı incelenmistir. ?kinci bölüm ?Medine'nin ?slâmlasması? adınıalmaktadır. Bu bölümde hangi gelismelerin Medinelileri ?slâm'a sevk ettiği ve ne gibitarihi olayların yasandığı anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the Islamization process of Medina (the process ofMedina?s entering into Islamic religion), which is the one of the most significantevents occurred in the Islamic period of Prophet Muhammad (peace andblessings of Allah be upon him).The introductory part of the study illustrates the city of Mecca, whichis the first place in which Islamic religion was born and spread. In this way, it isaimed to demonstrate what kinds of stages have been performed before theIslamisation period in Medina. Part I examines the political, economical andsocial structure in Medina prior to Islamic period. Part II is entitled ?Medina?sContact with Islam?, and in this part analyses the factors and developmentswhich canalize the people of Medina into Islamic religion, and deals with theother historical events occurred in Medina.