Kamu kuruluşlarında 'sözleşmeli' ve 'memur' statüsünde çalışan personelin bazı değişkenlere göre iş doyumu düzeyinin karşılaştırılması
- Tez No: 22101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTER OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada Kamu kesiminde“Sözleşmeli”ve“Memur”olarak çalışan personelin bazı değişkenlere göre iş doyumu düzeyleri karşı laşt ırılmışt ir. Cinsiyet, medeni durum, kadro, eğitim düzeyi, statü ve hizmet süresi değişken olarak incelenmiştir. Araştırma evrenini, Ankara ilinde, Tapu ve Kadastro Genel Müdür lügü'nde çalışan personel oluşturmaktadır. Kuruluşta“Sözleşmeli”ve“Memur”kadrolarında çalışan kişiler araştırmaya alınmıştır. Tapu ve Kadastro Genel Müdür lügü'nde“Sözleşmeli”ve“Memur”olarak çalışan kişilere seçkisiz yolla ulaşılmıştır. Bu yolla belirlenen 250 kişiye“Bilgi Formu”ve“îş Doyumu”ölçeği verilmiş tir,“tş Doyumu”ölçeği puanlandıktan sonra elde edilen veriler F testi İle test edilmiştir. Uygulanan varyans analizi sonucunda elde edilen F değerinin önemli olması halinde gruplar t-testi ile karşı laştırı lmıştır. Bulguların analizi sonucunda,“Sözleşmeli”ve“Memur”olarak çalışan personelin iş doyumları arasında önemli bir fark bulunamamıştır.“Sözleşmeli”ve“Memur”olarak çalı şan personel, eğitim düzeylerine göre karşılaştırıldı ğında, iş doyum düzeyleri arasında önemli bir fark bulunamamıştır. Cinsiyetleri, hizmet süreleri, medeni durumları, statüleri farklı,“Sözleşmeli”ve“Memur”İl olarak çalışan personelin iş doyumları arasında ise anlamlı fark elde edilmiştir. Bu sonuçlar, teker teker ele alınarak tartışılmış ve KİT'lerde çalışan“Sözleşmeli”ve“Memur”personelin iş doyum düzeylerinin artırılması için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY In this study, the level of job satisfaction of the personnel working either as“employee”or on“contract”in the public sector was compared according to some variables as sexuality, marital status, level of education, status and duration of service. The population of the study is comprised of the per sonnel working either as“employee”or on“contract”at the General Head Office of The Title-Deed and Registration in Ankara. The scale of“Information Form”and the“Work Satisfaction Inventory”Were administered to those 250 individuals selected randomly from the personnel working either as“employee”or on“contract”. The data obtained from the job satisfaction Inventory were analyzed by using the technique of the Analysis of Variance. The results were tested by the F - test. When F values were meaningful the groups were compared with the t-test. The results showed that the difference between the job satisfaction of the employees and of those working on contract was not meaningful. When employees and those wor king on contract were compared relating to their education level no meaningful difference of work satisfaction wasiv found between them. Meaningful differences were found in the work satisfaction of employees and of those working on contract, in relation to their sexuality, duration of service, status and marital status. These results were arqued in sequence and some propositions were suggested in order to raise the job satisfaction level of the personnel working as“employee”and on“contract”.