Türkiye'de kamu kuruluşlarında işgören temini, seçimi ve sürece ilişkin entegrasyon yaklaşımı
Employee recruitment, selection process at public institutions and integration approach regarding the process
- Tez No: 258026
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsan kaynakları planlaması ile işgören temin ve seçim süreci işletmelerin faaliyetlerini kaliteli şekilde sürdürmeleri açısından çok önemli bir süreçtir. Bu süreç özel sektör kuruluşları ve kamu kurumları açısından önemli farklılıklar arz etmektedir. Türkiye'de kamu kuruluşlarında temelde memur, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçi statüsünde olmak üzere dört farklı istihdam türü bulunmaktadır. İşgören ihtiyacının belirlenmesi, temin ve seçim süreçleri de farklı kuruluşlar tarafından değişik yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Bu sürecin bir kısmı merkezi sistemle tek elden yürütülürken, önemli bir kısmı da kuruluşlarının kendileri tarafından yerine getirilmektedir. Bu durum hem iş arayanlar hem de kamu kuruluşları açısından bilgiye ulaşma ve uygulamalar açısından önemli dezavantajlar oluşturmaktadır.Türk kamu kesiminde personel temin ve seçim sürecinin nasıl işlediği, ayrıntılı bir mevzuat araştırması sonucunda ortaya konulmuştur. Bu sürecin kuruluşlar açısından farklı şekillerde gerçekleştirilmesi işgören adayları açısından önemli bir sorun olarak görülürken, işletmeler açısından da zaman ve kaynak kaybına neden olmaktadır. Kamuda işgören temin sürecinin -zorunlu ve yararlı bazı farklılıklar korunarak- birleştirilmesi, iş arayanlar ve kamu kuruluşları açısından önemli kolaylıklar sağlayacaktır.İşgören adayları açısından kamu hizmetlerine ve işe erişimin kolaylığı, kuruluşlar açısından da vatandaş odaklı hızlı ve etkin bir hizmet verebilme kamuya işçi statüsündeki alımlarda oluşturulmuş olan sisteme benzer entegre bir sistemin; ilgili kuruluş ve statülerin özellikleri de dikkate alınarak, memur, sözleşmeli personel ve geçici personel alımları için de oluşturulması, Türkiye'deki kamu kuruluşlarına işgören temin ve seçim sürecinin etkinliğini ve verimliliğini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Employee Selection and Recruitment through Human Resources Planning is a considerably crucial process for the enterprises to ensure the delivery of quality services. However, this process shows substantial differences between private sector companies and public institutions. In Turkey, public institutions have mainly four type of employment status; namely, civil servants, contractual staff, temporary/casual staff and workers. In this context, employee need identification, selection and recruitment processes are conducted distinctly by various institutions with different methods. Part of this process is performed by a central-system as single-handed management, whilst a major part is carried out by respective organizations. Nevertheless, the case involves serious drawbacks, both for job seekers and public institutions in terms of access to information and administrative exercices.Comprehension need on how employee selection and recruitment process works out in Turkey?s public sector, has been introduced after a detailed legislation research. While implementation differentiation of the Process by various institutions constitutes a great deal of time and resource loss, it is meanwhile seen as a significant problem by the employee candidates. Hence, a possible integration of the process in employee selection and recruitment by the public sector -by preserving some compulsory and useful differences- will accordingly provide important convenience and efficiency for job seekers as well as government agencies.Therefore, bearing the characteristics of relevant institutions and status in mind, creation of an integrated-system also for the recruitment of civil servants, contractual staff and temporary staff to already existing public recruitment system for blue collars, will most likely increase the efficiency and effectiveness of employee selection and recruitment process for public sector institutions in Turkey; in terms of easing of access to services for employee candidates and an efficient and fast service delivery with a citizen-focused manner as for the public institutions.