İlköğretim okulu İngilizce öğretmenlerinin ders denetimine ilişkin görüşleri (Muğla ili örneği)
The views of English teachers at primary school on lesson supervisi on (Muğla sample)
- Tez No: 221011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı İlköğretim Okulu İngilizce Öğretmenlerinin ders denetimine ilişkin görüşlerini saptamaktır. Bu amaç doğrultusunda, ders denetiminin uygulanması, rehberlik ve mesleki yardım, denetçilerin davranışları ile İlköğretim Okulu İngilizce Öğretmenlerinin cinsiyet, mesleki kıdem, öğrenim durumu ve geçirilen denetim sayısı gibi demografik değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırma betimsel bir araştırma olup, tarama modeli kullanılmıştır. Evrenden örneklem alınmamıştır. Veri, 2007?2008 Eğitim-Öğretim Yılı'nda, Muğla merkez ve ilçelerindeki devlet ilköğretim okullarında çalışan İngilizce öğretmenlerinden toplanmıştır. Çalışmada, Gülten Yıldırım tarafından geliştirilen ?Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Ders Denetimine İlişkin Görüşleri Anketi? kullanılmıştır. 165 İngilizce öğretmeni anketlere yanıt vermiştir. Elde edilen veriler SPSS 15 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Toplanan verilerin analizi, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-Testi, Kruskal-Wallis H, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) istatistik teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmanın başlıca bulguları şunlardır: (1) İngilizce öğretmenlerinin denetimin uygulanması, ilgili cevapları ?kısmen katılıyorum? seviyesindedir. Denetimin uygulanması ilişkin öğretmen görüşlerinde; cinsiyet, mesleki kıdem yılı, öğrenim durumuna göre anlamlı bir fark bulunmamıştır, fakat geçirilen denetim sayısına göre anlamlı bir fark bulunmuştur. (2) İngilizce öğretmenlerinin rehberlik ve mesleki yardım ile ilgili cevapları ?kısmen katılıyorum? seviyesindedir. Rehberlik ve mesleki yardıma ilişkin öğretmen görüşlerinde mesleki kıdem yılı, öğrenim durumu, geçirilen denetim sayısına göre anlamlı bir fark bulunmamıştır, fakat cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. (3) İngilizce öğretmenlerinin denetçi davranışlarıyla ile ilgili cevapları ?kısmen katılıyorum? seviyesindedir. İngilizce öğretmenlerinin denetçilerin davranışlarına ilişkin görüşlerinde cinsiyet, mesleki kıdem, öğrenim durumu, geçirilen denetim sayısına göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. (4) İngilizce öğretmenlerinin denetimin uygulanması, rehberlik ve mesleki yardım ve denetçi davranışlarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur, (denetimin uygulanması)A-B (rehberlik ve mesleki yardım); (rehberlik ve mesleki yardım) B-C (denetçi davranışları) gruplarına verilen cevaplarda, her iki gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to find out the views of primary-secondary school English teachers? on lesson supervision. In this sense, it was investigated if there was a significant relationship between supervision application, guidance and professional help in supervision, behaviors of supervisors and demographic variables such as sex, professional seniority, educational level, and supervisory experience.The research study was a descriptive study based on the relational scan model. A sample wasn?t chosen from the population. The data was collected from The English teachers who have been working during 2007-2008 Academic Year in the state primary schools in the centre and the towns of Muğla. In the study, ?The Survey of Social Studies Teachers? Opinions about Class Inspection?, developed by Gülten Yıldırım was used. 165 English teachers responded the survey. The survey was analyized with SPSS 15 packet program. The collected data for was analyzed using frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, t-Test, Kruskal-Wallis H, one way Anova statistical techniques.The major findings of the study were as follows;(1) The responses of the English teachers on application of supervision were at the level of ?partially agree?. There were no statistically significant differences in teachers views in regard to the sex, professional seniority, educational level, but statistically significant differences were found in teachers views in regard to the supervisiory experience. (2) The responses of the English teachers on guidance and professional help in supervision were at the level of ?partially agree?. There were no statistically significant differences in teachers views in regard to professional seniority, educational level and supervisory experience but statistically significant differences were found in teachers views in regard to the sex. (3) The responses of the English teachers on behaviors of supervisors were at the level of ?partially agree?. No statistically significant differences were found in teachers views in regard to sex, professional seniority, educational level and supervisory experience. (4) Statistically significant differences were found in teachers views on application of supervision, guidance and professional help in supervision and behaviors of supervisors. The responses to (application of supervision) A-B (guidance and professional help in supervision) and (guidance and professional help in supervision) B-C (behaviors of supervisors) were statistically significant, showed difference forboth groups of questions.