Marmaris'teki otel işletmelerinin bedensel engelli turizmine bakışı
The angle of views of the hotels of Marmaris about the tourism of phisically disabled
  1. Tez No: 221033
  2. Yazar: VİLDAN ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Engelli, uzun vadeli olarak fiziksel, zihinsel veya sağlık sorunları nedeniyle aktivitesinin çeşidi veya miktarı ile ilgili sınırları bulunan kişidir. Dünyada engelli nüfusu 500 milyonu aşmaktadır. Ülkemizde ise, 8,5 milyondan fazla engelli bulunmaktadır. Günümüz turizm endüstrisinde yaşlı ve engelli pazarı gelişmekte olan önemli bir pazar konumuna gelmiştir.Dünyanın en büyük seyahat pazar dilimini oluşturan engellilerin de dinlenmek, eğlenmek ve gezip-görmek amacıyla seyahate katılmaları diğer normal insanlar gibi en doğal haklarıdır. Bu hakkın etkin kullanılabilmesinin ön koşulu turizm sektörünün bu konuda bilinçlenmiş olması ve altyapı olarak onlara hizmet sunmaya hazır olmasına bağlıdır.Bu amaçlar doğrultusunda çalışmanın birinci bölümünde engelli turizmi ve turizmi engellilere açmak konusunda bilgi verilecektir. İkinci bölümde araştırmanın amacı, kapsamı, yöntemi açıklanarak bulgular sunulmuş ve değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde sonuçlar ortaya konularak yorumlar ve öneriler yapılmıştır.Sonuç olarak otel işletme yöneticilerinin ilgili pazar hakkında fazla bilgili olmadıkları, bu hedef kitle için oldukça yeni ve hazırlıksız oldukları, fakat söz konusu pazara yönelme konusunda oldukça istekli göründükleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Disability can be defined as, `a physical or mental impairment which has a substantial and long-term adverse effect on your ability to carry out normal day-to-day activities?. The number of disabled people in the world are over 500 million. In Turkey, there are also more than 8.5 million people who are disabled. The market of people disabled and elderly recently shows a considerable rise in tourism industry.As other normal people disabled people, who are one of the biggest part in tourism industry, also have the right to go on holiday. Having this right is related to get ready for disabled people of tourism sector. For the purpose of this right to be used effectively, the tourism sector must be definetely aware of and have sufficent infrastructure and be ready to provide this people with a good service.In the first part of this work some information will be given about disabled tourism and opening the tourism for disabled people. In the second part giving an explanation about the purpose and content, some foundations are presented and some evaluations are made. In the third part some comments and suggestions are made in the light of the results.Consequently it is confirmed that the owners and administors of the hotels are not well informed about the this market. It is also clear that they are absolutely new, unprepared and unorganised for this market. Neverthless, they certainly eager and enthusiastic about this sector.